Bogaty plan obchodów 30. rocznicy stanu wojennego w Małopolsce

"Dla mnie wszelkie uroczyste formy celebracji tej rocznicy są nie do przyjęcia i to z prostego powodu. To nie jest wydarzenie, które należy honorować. Natomiast bez wątpienia należy o nim mówić, aby uprzytomnić społeczeństwu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, wagę tego, co się wydarzyło przed 30 laty" - powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.



Pierwsze imprezy związane z rocznicą stanu wojennego odbędą się w Małopolsce w najbliższy piątek. W Nowym Targu zostanie otwarta wystawa "Wojna polsko-jaruzelska" oraz odbędzie się projekcja filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę" w reż. Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Według pracowników Instytutu Pamięci Narodowej film odpowiada na pytanie, czy mit zagrożenia interwencją ZSRS na historyczne podstawy. W późniejszych dniach projekcja tego obrazu odbędzie się w Krakowie, Rabce i innych miastach Małopolski.



Jak wyglądały manifestacje Solidarności w latach 80. będą mogli zobaczyć młodzi ludzie i turyści 13 grudnia o godz. 15.00. Rekonstrukcja odbędzie się na krakowskim Rynku Głównym. W tym samym dniu w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum odbędzie się debata oxfordzka "Czy generał nas uratował?". W skład komisji eksperckiej, która będzie pomagać w dyskusji studentom z krakowskich uczelni, znajdą się Mieczysław Gil i Kazimierz Barczyk.



Także w stolicy małopolski zostanie w tym dniu otwarta wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN "586 dni stanu wojennego". Będzie można ją oglądać na pl. Szczepańskim, a w Śródmiejskim Ośrodku Kultury posłuchać pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Adama Łapacza.



Obchody stanu wojennego w Małopolsce zakończy 17 grudnia uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w nowohuckim kościele Arka Pana. Będzie ona koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.



W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.



Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. (PAP)



rcz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a