Biografia Tadeusza Kościuszki po polsku

"Mimo tego, że tylko George Washington ma więcej pomników w Stanach, niż Kościuszko, to i tak ciągle jest mało znany" - mówił Storożyński na czwartkowej konferencji w PAP.



Storożyński jest prezesem amerykańskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Biografię Kościuszki pisał przez 10 lat. Wydał ją w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku pod tytułem "Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution". Polska wersja tej książki została wydana pod koniec kwietnia 2011 roku.



"Urodziłem się w Stanach, mój ojciec był ze Lwowa, a dziadek walczył w armii Andersa. Gdy byłem mały zawsze chodziłem na spotkania weteranów, a tam wisiały obrazy Pułaskiego i Kościuszki. Gdy mój ojciec umarł, nie miałem za co studiować i dostałem stypendium od Fundacji Kościuszkowskiej" - mówił Storożyński.



"Kiedy skończyłem szkołę dziennikarską, to były prezes fundacji dał mi kilka książek o Kościuszce. Przeczytałem wtedy pierwszy raz jego testament. Im więcej czytałem, tym bardziej mnie to wciągało" - mówił autor. "Później zobaczyłem jak dużo błędów jest zawartych w informacjach o nim. Odkryłem wiele nieznanych faktów i postanowiłem o tym napisać" - powiedział Storożyński.



"Kościuszko. Książę chłopów" przedstawia bohatera, jako człowieka szlachetnego, obrońcę uciśnionych, chłopów, Żydów, a także amerykańskich czarnych niewolników. Thomas Jefferson powiedział o nim, że był "najczystszym spośród synów wolności", a Berek Joselewicz stwierdził, że Kościuszko wysłany był od Boga.



"Kościuszko walczył o prawa chłopów, Żydów, amerykańskich Indian, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. Był prawdziwym księciem tolerancji" - pisze Storożyński.



Książka "Kościuszko. Książę chłopów" ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa WAB. (PAP Life)





dog/aszw/ zig/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a