Białystok: projekt edukacyjny "Katyń - w 72. rocznicę zbrodni"

Rozpoczęty w środę wyjazd potrwa trzy dni. Młodzi ludzie ze szkół średnich z Kolna, Łomży, Suwałk, Moniek i Ciechanowca odwiedzą m.in. Katyń, Kuropaty i cmentarz w Grodnie na Białorusi - poinformowała PAP Magdalena Dzienis-Todorczuk z oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.



Celem projektu jest bezpośrednie nauczanie historii młodych ludzi poprzez pokazanie im miejsc związanych z historią Polski.



Podczas wyjazdu młodzież będzie słuchać prelekcji pracowników IPN na temat miejsc, które odwiedzą. Podobne zajęcia przygotowujące odbyły się w szkołach wiosną. Były wykłady, prelekcje multimedialne na temat agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. oraz represji jakie spotkały Polaków. Wiele czasu poświęcono przybliżeniu młodym ludziom zbrodni katyńskiej - poinformował rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.



Na podsumowanie projektu, które zaplanowano w październiku, młodzież ma przygotować prace w dowolnej formie, np. prezentacji, zapisu filmowego czy dźwiękowego relacji świadka historii czy sporządzenie biogramu takiej osoby.



W trakcie wyjazdu, na bieżąco uczniowie będą go relacjonować na internetowym blogu.



W projekcie uczestniczą samorządy, które współfinansują wyjazd młodzieży i opiekunów.(PAP)



kow/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a