Białoruś:złożono wieńce na grobie dowódcy pułku Księstwa Warszawskiego

„W parku dworskim majątku Obryń, który wybudował Dunin–Rajecki, zachowały się katakumby i jego grobowiec. Postanowiliśmy go odremontować ze względu na 200. rocznicę wojny napoleońskiej 1812 r.” – powiedział PAP Chodkiewicz. Jak dodał, grobowiec został uporządkowany przez firmę Atlas, która ma fabrykę w Grodnie.



19. pułk ułanów Księstwa Warszawskiego został sformowany w Nowogródku na rozkaz Napoleona. Podczas kampanii 1812 r. nie poszedł on na Moskwę, tylko osłaniał odwrót wojsk napoleońskich przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Następnie dotarł przez Magdeburg do Hamburga i został połączony z 17. pułkiem ułanów. W 1813 r. żołnierze pułku zakończyli swój szlak bojowy po stronie francuskiej.



„Dunin-Rajecki był dowódcą pułku od chwili jego powołania do połączenia z 17. pułkiem w marcu 1813 r. Wrócił i tu (w Obryniu) zamieszał. Na początku lat 20. wydał swoją córkę Zofię za ułana z 17. pułku Józefa Kaszyca, który był prawdopodobnie pierwowzorem Sędziego z +Pana Tadeusza+” – powiedział Chodkiewicz.



Jak dodał konsul, Rajecki zbudował pałac w Obryniu w 1839 r. i pozostał on własnością Kaszyców do II wojny światowej. W majątku zachowały się do dziś ruiny dworu i oficyny nad jeziorem, a także ogromny park w angielskim stylu ze stawami. „Ostatni z Kaszyców został zastrzelony przez Niemców i nawet dzisiaj dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany. Niestety nie ma mogiły” – mówi Chodkiewicz.



Urodzony w 1773 r. Konstanty Dunin–Rajecki, który zmarł w 1844 r., był kawalerem francuskiej Legii Honorowej.



Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)



mw/ akl/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a