Białoruś: już 300 tys. gości zamku Radziwiłłów w Nieświeżu w br.

Muzeum zamkowe w Nieświeżu zarobiło od początku roku już 8 mld rubli białoruskich, czyli milion dolarów. „Prawdziwy boom nastąpił w momencie oficjalnego otwarcia zamku 21 lipca, gdy zakończono odnawianie trzech ostatnich sal: Balowej i dwóch Jadalnych (Małej i Dużej)” – zwraca uwagę „Narodnaja Wola”.



Jak podkreśla prasa białoruska, 10 listopada odbędzie się w Nieświeżu pierwszy bal od czasów Radziwiłłów, współorganizowany przez białoruskie ministerstwo kultury. Weźmie w nim udział ponad 170 artystów z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Irlandii.



Organizator balu Maksim Bieryn zapowiedział, że w nocy odbędzie się aukcja dobroczynna dla uzyskania środków na konserwację ruin zamku w Nowogródku. Można będzie obejrzeć pokaz fajerwerków oraz skosztować potraw przyrządzonych według dawnych przepisów przez włoskiego kucharza.



W Nieświeżu są organizowane koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe, działa teatr im. Urszuli Radziwiłł. Obecnie trwa ekspozycja „Królewskie skarby: europejskie arcydzieła 1600-1800”, na której można obejrzeć eksponaty z Muzeum Alberta i Wiktorii w Londynie.



Dyrektor zamkowego muzeum Siarhiej Klimau zapowiada, że zostanie także udostępnione do zwiedzania podziemne przejście pod wałami zamku. Specjalna wycieczka po umocnieniach obronnych zamku, obejmująca odrestaurowane 50-metrowe przejście podziemne, ma trwać 45 minut.



Według Klimaua w ciągu ostatnich trzech lat wydano na restaurację zamku w Nieświeżu 55 mln dolarów, a na eksponaty do niego – 1,5 mln USD.



„Cieszymy się, że ludność Białorusi tak gromadnie przyjeżdża na zamek” – powiedział PAP Maciej Radziwiłł, który jest przedstawicielem rodu Radziwiłłów, najczęściej odwiedzającym Białoruś.



Jak zaznaczył, remontowany jest obecnie główny kościół rodu - pw. Bożego Ciała w Nieświeżu - gdzie jest pochowanych prawie 100 Radziwiłłów, a władze Białorusi dbają także o pobliski zamek w Mirze. „On też jest ściśle związany z historią naszego rodu, bo przez 300 lat był własnością Radziwiłłów” - zaznaczył.



51-letni Maciej Radziwiłł, który jest przedsiębiorcą mieszkającym w Polsce, pochodzi z bocznej linii Radziwiłłów wywodzącej się z Połoczenki niedaleko od Nieświeża. "Pochodzę z młodszej linii, która się oddzieliła od Nieświeża ponad 200 lat temu. Moja linia żyła trochę w cieniu wielkich Radziwiłłów z Nieświeża, chociaż to byli nasi bliscy krewni" - mówi.



Jak tłumaczy, często odwiedza Białoruś i Litwę, gdyż historia jego rodziny oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego jest mu szczególnie bliska.



Maciej Radziwiłł uczestniczył w niedzielę w uroczystości poświęcenia dzwonów, ufundowanych przez niego w kościele św. Jerzego w Połoneczce. Mówił wówczas, że zrujnowany dawny pałac Radziwiłłów w Połoneczce został wystawiony oficjalnie na sprzedaż przez władze Białorusi i chętnie by w niego zainwestował, ale to przekracza jego możliwości finansowe. "Poza tym nie wiem, czy bym tu mieszkał, bo już od trzech pokoleń mieszkamy w Polsce" - dodał.



Pytany, czy rodzina Radziwiłłów w jakikolwiek sposób inwestuje obecnie na Białorusi, odparł, że na razie nie. "Ale bardzo byłbym rad, gdyby to się kiedyś udało" - dodał.



Nieśwież od XVI wieku był własnością litewskiego rodu magnackiego Radziwiłłów i wówczas rozpoczęła się tam budowa zespołu zamkowego. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.



Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)



mw/ ap/ ro/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a