Autostrada wśród ruin Majów bez szkód dla zabytków

Jak poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku, strefa archeologiczna, przez którą przeprowadzono odcinek autostrady - łączący miasta Merida i Campeche - jest częścią prekolumbijskiego miasta Oxkintok, założonego przez Majów w V wieku i zamieszkanego do końca IX wieku.



Prace zabezpieczające na stanowisku trwały ponad 3 lata i obecnie autostrada przebiega między pięcioma budowlami Majów, położonymi po obu stronach drogi. W tym miejscu zbudowano odpowiednie miejsce postojowe, z którego podróżni i turyści mogą się rozejrzeć po okolicy.



Odcinek autostrady przecinający stanowisko Oxkintok należy do meksykańskiej Federalnej Autostrady 180, przebiegającej od granicy Meksyku z USA w Brownsville w Teksasie do miasta Cancun na Półwyspie Jukatańskim na wybrzeżu Morza Karaibskiego – najbardziej luksusowej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku.



Jak wyjaśniła Eunika Gonzalez, koordynująca archeologiczne prace zabezpieczające na stanowisku, budowle Majów przy drodze są częścią wielkich platform mieszkalnych o długości 60 metrów i szerokości 50 metrów, na szczycie których Majowie wznieśli murowane budynki z łukowatymi sklepieniami wokół otwartych dziedzińców.



Według Gonzalez stanowisko Oxkintok ma duże znaczenie dla badań archeologicznych, gdyż na tym obszarze znajdują się pozostałości wszystkich typów budowli Majów, charakterystycznych dla kolejnych okresów ich obecności w regionie. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17