Autor Bloga Roku 2010: przybliżanie polskiej historii to misja

Blog Biskupa "Zapiski z Granitowego Miasta" - nagrodzony tytułem Bloga Roku 2010 - otrzymał wyróżnienia w kategorii "Moje zainteresowania i pasje" oraz tytuł Bloga Blogerów.



Autor jest Polakiem od kilku lat mieszkającym w Szkocji, bloga zaczął pisać cztery lata temu. "Na początku miał to być raczej taki internetowy pamiętnik. O historii zacząłem pisać dopiero jakieś półtora roku temu. Zawsze mnie ona interesowała, więc zacząłem coraz częściej wyszukiwać jakieś ciekawostki, przeszukiwać źródła i na tej podstawie pisać. Nie planuję tematów z wyprzedzeniem. Jeżeli jakaś kwestia mnie zainteresuje, wyszukuję informacje na ten temat, zarówno w internecie, jak i we własnym, dosyć pokaźnym księgozbiorze i piszę" - opowiada PAP autor bloga Mateusz Biskup.



Na stronie http://blogbiszopa.blog.onet.pl/ umieszczane są historie o najodważniejszej alianckiej agentce II wojny światowej, o polskim gangsterze, przed którym drżał sam Al Capone, przypominana jest też np. postać gen. Maczka. Wpisy na stronie uzupełniają zdjęcia, a spisane historie dalekie są od podręcznikowej faktografii, autor pisze z pasją, a przedstawiane wydarzenia przeplata ciekawostkami i anegdotami.



Autor nie ukrywa, że cieszy go zainteresowanie blogiem. "Notuję kilka tysięcy wejść dziennie. Większość odwiedzających to Polacy, ponieważ blog jest oczywiście po polsku, jednak ostatnio ze zdumieniem zauważyłem, że czyta go także sporo Szkotów. Okazało się, że tłumaczą go sobie przez translatora i podobno wychodzi to zadziwiająco dobrze. Zdarzają się oczywiście zabawne pomyłki lingwistyczne, ponieważ nie tłumaczy on np. kolokwializmów, ale ogólny kontekst jest zrozumiały" - opowiada.



Jak zaznacza, z reguły spotyka się z pozytywnymi komentarzami na temat swojego bloga. "Ostatnio miałem np. sympatyczny telefon do szkockiego weterana, który służył w Iraku i Afganistanie. Mam także bardzo dużo czytelników spośród Polonii z USA, Niemiec i oczywiście Wielkiej Brytanii. W sumie odwiedzają mnie internauci z blisko 200 krajów. Mogę powiedzieć, że w pewnym sensie czuję coś w rodzaju misji związanej z przybliżaniem naszej historii. Jestem w stałym kontakcie z krajem, czytam różne doniesienia i często jestem zirytowany, że zamieszcza się jakieś bezsensowne plotki o celebrytach, a zapomina się o ludziach, którzy zrobili coś naprawdę wielkiego i najczęściej nie mają nawet swoich grobów. I próbuję to choć trochę zmienić" - podkreśla Biskup.



Nagroda za blog roku była dla niego zaskoczeniem. "Myślałem, że mogę mieć pewne szanse w kategorii +Zainteresowania i hobby+, ponieważ blog się nieco różni od innych, ale całkowitym zaskoczeniem była dla mnie najpierw nagroda Bloga Blogerów, a później bloga roku. Nie spodziewałem się tego, ponieważ konkurencja była naprawdę silna. W związku z nagrodą w tutejszych mediach ukazało się kilka materiałów. Tak się złożyło, że wcześniej występowałem już w telewizji w związku z obchodzeniem w Aberdeen Dnia Pamięci o Holokauście. Mój dziadek przeżył Oświęcim. Szkoci nie mają takich doświadczeń, więc mogłem im coś opowiedzieć na ten temat. Chciałbym, by dzięki temu udało mi się wpłynąć na nieużywanie haniebnego określenia +polskie obozy koncentracyjne+, co tu czasami w mediach się zdarza. Mam też nadzieję, że dzięki mojemu blogowi chociaż kilku Szkotów poznało bliżej choć kawałek polskiej historii, zwłaszcza naszych lotników walczących w bitwie o Anglię" - mówi autor bloga.



Z wykształcenia nie jest on historykiem. Pochodzi z Poznania, gdzie przez kilka lat pracował jako dziennikarz. Później mieszkał w USA, by ostatecznie osiąść w szkockim Aberdeen. Historia jest jego pasją od dawna. "Do moich ulubionych zagadnień należy powstanie warszawskie i polskie dywizje w Wielkiej Brytanii, w których notabene walczył także mój wuj. Chciałbym oczywiście, jako poznaniak, dotrzeć również do jakichś ciekawostek o powstaniu wielkopolskim, które choć zwycięskie, jest o wiele mniej znane. Piszę również o bohaterach z innych krajów, których losy mnie zafascynują" - podsumowuje Biskup.



Anna Kondek (PAP)



akn/ mlu/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a