Austria: nazistowski manifest w krypcie obok wiedeńskiego Hofburga
Pismo zostało znaleziony w betonowej podstawie kilkutonowego, marmurowego sarkofagu, który przedstawia leżącą postać austriackiego żołnierza. "To prawdziwa sensacja" - powiedział minister Darabos podczas prezentacji dokumentu.
Krypta znajduje się w Bramie Zamkowej (Burgtor) - monumentalnym wejściu do cesarskiego pałacu Hofburg. Wzniesioną po wojnach napoleońskich budowlę uzupełniono w 1934 roku o Pomnik Bohaterów z kryptą.
Co roku - 26 października w dniu Święta Odzyskania Niepodległości i uchwalenia ustawy o neutralności wojskowej austriackie władze i międzynarodowe delegacje składają w tym miejscu wieńce i wiązanki kwiatów aby upamiętnić odzyskanie w 1955 roku suwerenności przez Austrię po 10-letniej kontroli ze strony sojuszniczych mocarstw.
Twórca monumentalnego dzieła, austriacki rzeźbiarz William Frass, ukrył 8 kwietnia 1935 roku w ponad metrowej, metalowej rurze manifest adresowany do rodaków. Mówi się w nim o „wieczystym zjednoczeniu upokarzanego narodu niemieckiego”. W manifeście pojawia się wezwanie do „odrzucenia bratobójczych sporów i scalenia wielkiego niemieckiego narodu pod przywództwem nazistów i ich symbolicznego znaku – swastyki".
W stalowym pojemniku historycy odkryli kolejny zwitek papieru. Tym razem był to pacyfistyczny apel domniemanego współpracownika rzeźbiarza, Alfonsa Riedla. Nie wiadomo jak Riedl zdołał umieścić swoje przesłanie w tym samym pojemniku. Notatka była pisana pospiesznie i niestarannie. „Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia nie będą musiały wystawiać pomników poległym w walkach między narodami” – napisał Riedl.
Historyczka Heidemarie Uhl powiedziała, że oba listy przedstawiają „kontrowersyjne i przeciwne spojrzenia na najnowszą historię Austrii”. Historycy potwierdzili autentyczność obu dokumentów.
Za rekonstrukcję krypty zabrano się po innym, sensacyjnym odkryciu w maju, kiedy w jednej z dziesięciu ksiąg pamiątkowych, w których spisano nazwiska żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej „w walkach o wolność Austrii”, wyłożonej w krypcie Pomnika Bohaterów, odnaleziono nazwisko austriackiego SS-mana Josefa Vallastera - zbrodniarza wojennego, który brał udział w eksterminacji Żydów m.in. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Sobibór.
Specjalna komisja historyków odnalazła w krypcie nazwiska kilku innych nazistowskich zbrodniarzy. Nazwiska usunięto, a kryptę postanowiono gruntownie zrekonstruować.
Do kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości powstać ma nowy projekt urządzenia miejsca pamięci. Zdaniem ministra Darabosa po wyjęciu pojemnika z nazistowskim manifestem nie zachodzi konieczność usunięcia całego sarkofagu.
Z Wiednia Andrzej Niewiadowski (PAP)
an/ lep/ ap/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17