Australijski sąd odrzucił nakaz ekstradycji nazistowskiego zbrodniarza

Władze węgierskie zarzucają Zentaiemu, że podczas służby w armii węgierskiej uczestniczył w torturowaniu i zamordowaniu żydowskiego nastolatka Petera Balazsa w Budapeszcie w 1944 roku za to, że chłopak nie nosił na ubraniu gwiazdy Dawida, którą znakowani byli wówczas Żydzi. 18-latek był torturowany, a następnie zabity w koszarach wojskowych, a jego ciało wrzucono do Dunaju.



Sąd Najwyższy Australii orzekł, że Zentai nie może zostać wydalony do kraju swego pochodzenia, ponieważ przestępstwo określane mianem "zbrodni wojennej" nie istniało w węgierskich przepisach w czasie, gdy rzekomo zostało popełnione.



Rodzina Zentaia wyraziła zadowolenie z wyroku, lecz zażądała od australijskiego rządu przeprosin.



Zentai, który wyemigrował do Australii w 1950 roku i ma obywatelstwo australijskie, od lat twierdził, że jest niewinny i że w czasie, kiedy popełniono zarzucaną mu zbrodnię, w ogóle nie było go w Budapeszcie.



Zentai został aresztowany w 2005 r. po tym, jak węgierskie władze zażądały jego wydania. W październiku 2009 r. najpierw sąd w Australii orzekł, że Zentai może zostać wydalony do Węgier, a następnie w listopadzie zgodę na jego ekstradycję wydał australijski rząd. W 2010 r. sąd wyższej instancji uchylił jednak tę decyzję; podobnie było przy apelacji w 2011 r. Środowy wyrok Sądu Najwyższego Australii jest zatem ostateczny.



Centrum Szymona Wiesenthala wymienia Charlesa Zentaia wśród 10 najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, zarzucając mu udział w prześladowaniach i mordowaniu budapeszteńskich Żydów w 1944 roku. (PAP)



cyk/mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17