Artystyczny projekt z Gdańska będzie realizowany także w Belgii

Gdański projekt nosi nazwę Subiektywna Linia Autobusowa. W jego ramach organizowane są wycieczki po terenie tzw. Młodego Miasta, gdzie do lat 90. działała gdańska stocznia później przeniesiona niemal w całości na wyspę Ostrów. Uwolnione w ten sposób tereny przeznaczono pod inwestycje, które mają być niebawem realizowane.



Pomysłodawcą Linii jest trójmiejski artysta Grzegorz Klaman, który chciał w ten sposób pokazać mieszkańcom i turystom niedostępne na co dzień dawne tereny stoczni oczyma ludzi związanych niegdyś z tym miejscem. „Jakiś czas temu zrobiłem research na temat podobnych do gdańskiej stoczni miejsc w Europie: nieczynnych już fabryk czy innych obiektów przemysłowych, które powoli są wchłaniane przez miasta, a przy tym zapominane” – powiedział PAP Klaman. Zastrzegł, że w swoich poszukiwaniach kierował się też dodatkowym kluczem – obecnością w danym miejscu Polaków - i w ten sposób natrafił na belgijskie miasto Genk.



„Do lat 60. ubiegłego wieku w Genk, gdzie jest spora Polonia, działały trzy kopalnie, które potem były stopniowo zamykane, czemu zresztą towarzyszyły protesty. To, co zdarzyło się w Gdańsku na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, w Genk miało miejsce trzydzieści lat wcześniej” – wyjaśnił Klaman.



Jak poinformował, w ciągu ostatniego roku kilkakrotnie odwiedzał on Genk, spotykał się tam m.in. z byłymi pracownikami kopalń oraz ich rodzinami. Efektem tych spotkań są filmy wideo nakręcone podczas rozmów, ale też – urządzona na wzór gdańskiej - Subiektywna Linia Autobusowa, która będzie zabierać chętnych na wycieczkę po byłych terenach kopalń. Podobnie jak w Gdańsku przewodnikami będą tutaj ludzie związani z tymi zakładami.



Pierwszy kurs Subiektywnej Linii Autobusowej w Genk odbędzie się w najbliższy czwartek, w ramach jednej z imprez towarzyszących odbywającemu się w tym mieście festiwalowi Manifesta9. W trakcie festiwalu w miejscowej instytucji kulturalnej o nazwie FLACC mającej swoją siedzibę w budynku pozostałym po jednej z kopalń oglądać też będzie można filmy Klamana będące relacjami z rozmów z ludźmi związanymi z tamtejszymi kopalniami.



Linia w Genk działać będzie do 30 września. Wycieczki odbywać się będą w piątki i soboty. Trwająca dwie godziny podróż rozpoczynać się będzie w budynku jednej z dawnych kopalń, a dalej trasa obejmie m.in. hałdy i tereny poprzemysłowe.



Zdaniem Klamana Subiektywna Linia Autobusowa w Genk nie zrobi raczej takiej furory jak jej gdańska odpowiedniczka działająca od 10 lat i ciesząca się wciąż dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. „Genk to zbyt małe miasto, by linia mogła działać np. przez kilka sezonów. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie, ale sądzę, że projekt zakończy się w tym roku” – powiedział Klaman.



Genk to liczące około 65 tys. mieszkańców miasto leżące w prowincji Luksemburgia. Jak podaje Wikipedia, jedną trzecią mieszkających w Genk stanowią cudzoziemcy reprezentujący aż 86 narodowości. (PAP)



aks/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17