Archiwum prof. Edwarda Rosena w darze dla UMK

"Do zbioru pamiątek po ludziach nauki i kultury przechowywanych w archiwum i Bibliotece Uniwersyteckiej trafi wkrótce wyjątkowa spuścizna – archiwum Edwarda Rosena (1906-1985), profesora City University of New York. To wyraz międzynarodowego uznania dla prowadzonych na UMK badań nad życiem i dziełem Mikołaja Kopernika oraz zaangażowania władz Uczelni i miasta Torunia w kultywowanie pamięci o wielkim toruńskim astronomie" - poinformował w środę dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.



Prof. Edward Rosen należał do najbardziej znanych ekspertów zajmujących się Kopernikiem i początkami nowoczesnej astronomii. Spod jego pióra wyszło ponad 200 artykułów i książek, z których najważniejsze to pomnikowy przekład na język angielski wszystkich dzieł Mikołaja Kopernika opublikowany przez Polską Akademię Nauk w serii Nicholas Copernicus Complete Works.



"Dzięki podjęciu tego wymagającego wyzwania i opatrzeniu sporządzonych tłumaczeń dużą liczbą cennych komentarzy, prace Kopernika stały się dużo łatwiej dostępne dla globalnej społeczności. Edward Rosen zasłynął również jako tłumacz dzieł innego znanego astronoma, Johannesa Keplera, oraz autor wielu cennych opracowań poświęconych rozwojowi astronomii w XVI i XVII w" - dodał dr Czyżniewski.



Wkład amerykańskiego naukowca w badania kopernikańskie nagrodzono wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami, m.in. polskim Krzyżem Zasługi, przyznanym w 1978 r.



Jak podkreślił rzecznik toruńskiego uniwersytetu, pozyskanie archiwum profesora Rosena jest bezpośrednim rezultatem działalności kopernikańskiego portalu naukowego "Nicolaus Copernicus Thorunensis – copernicus.torun.pl", prowadzonego wspólnie przez UMK i toruński samorząd.



"Już w 2009 r. redakcja portalu skontaktowała się z córką Edwarda Rosena, Carlą Rosen-Vacher, uzyskując licencję na opublikowanie w internecie prac jej ojca, zwłaszcza bezcennych tłumaczeń +De revolutionibus orbium coelestium+ i innych dzieł Mikołaja Kopernika. Troska naszej uczelni o pamięć o wielkim astronomie i nowoczesne podejście do popularyzacji nauki, realizowane poprzez polsko- i anglojęzyczny portal, skłoniły Carlę Rosen-Vacher do podjęcia w końcu 2011 r. decyzji o przekazaniu archiwum profesora Edwarda Rosena Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika" - zaznaczył dr. Czyżniewski.



Akt darowizny podpisany został 29 grudnia w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Archiwum prof. Rosena znajduje się nadal na Manhattanie, skąd wkrótce zostanie przetransportowane do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.



W jego skład wchodzą rękopisy opublikowanych i niedokończonych prac naukowych, materiały badawcze i dydaktyczne, korespondencja z naukowcami z całego świata, fotografie, medale, dyplomy i odznaczenia. Oficjalne przekazanie archiwum prof. Edwarda Rosena będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Święta Uczelni, obchodzonego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – 19 lutego. Na zaproszenie UMK w uroczystościach weźmie udział córka profesora Carla Rosen-Vacher. (PAP)



olz/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17