Archiwum dyplomaty Jana Szembeka trafi do Biblioteki Jagiellońskiej

Najstarsze z nich sięgają XIV w.



"Udało nam się, dzięki pomocy jego rodziny, uzyskać pamiątki po Janie Szembeku, naszym wybitnym pracowniku, zastępcy ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, które trafią do Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cieszę się, że po wielu latach tułaczki spowodowanej II wojną światową, ten wspaniały zbiór powrócił do Polski" - mówił podczas uroczystości przekazania dokumentów podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.



Jak zaznaczył, to przekazanie jest częścią większej akcji ministerstwa, prowadzenia "właściwej polityki historycznej państwa". "Odzyskiwanie, sprowadzanie do kraju zbiorów, które są związane z Polską, a w tym przypadku tak bezpośrednio z MSZ, jest jednym z naszych priorytetów. Oczywiście planujemy prowadzenie kolejnych akcji restytucyjnych" - zaakcentował Winid.



Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej podziękował rodzinie Szembeków za przekazanie cennych dokumentów. "To dyplomy pergaminowe z XIV w., dyplomy rodzinne Szembeków. Dwa pochodzą jeszcze z terenów Niemiec, jeden jest pięknie iluminowany, rzadko spotykany, z początku XVII w. dotyczący tytułu hrabiowskiego Szembeków. Natomiast następne są to już bulle papieskie, także dotyczące tej rodziny" - powiedział prof. Zdzisław Pietrzyk.



W jego ocenie ta rodzinna kolekcja jest tym bardziej cenna, że w Polsce stosunkowo mało jest tego typu dokumentów. "Przybliżają one najwcześniejszą historię rodu oraz m.in. drzewo genealogiczne Szembeków" - dodał dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.



Zapowiedział, że obecnie biblioteka planuje zajęcie się konserwacją przekazanych dokumentów oraz opracowaniem ich do katalogu dyplomów pergaminowych, który ma zostać wydany w przyszłym roku. Planowana jest także digitalizacja otrzymanych archiwaliów. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a