Archeolodzy zbadali w Meksyku grobowiec Zapoteków sprzed 1200 lat

Miasto Atzompa zostało założone przez Zapoteków w okresie ok. 650-850 r. n.e. i było jednym z miast skupionych wokół Monte Alban - w okresie III-IX wiek głównego ośrodka kultury Zapoteków – miasta położonego na terenie dzisiejszego stanu Oaxaca w południowym Meksyku.



Jak poinformowała archeolog Nelly Robles Garcia z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, zespół naukowców odkrył w Atzompa budowlę zawierającą grobowiec z trzema komorami grobowymi, w którym znajdowały się ludzkie szczątki i liczne artefakty z okresu 650-850 r. n.e.



Według N.Robles Garcii, odkryta budowla została wzniesiona wyłącznie w celu pochówku osób o bardzo wysokim statusie społecznym w kulturze Zapoteków.



Naukowcy przeprowadzą szczegółowe badania ludzkich szczątków w celu ustalenia wieku, stanu zdrowia i odżywiania ludzi pochowanych po śmierci w grobowcu, a także określenia ich pozycji społecznej na podstawie analizy odkrytych przedmiotów.



Obok ciała jednej z osób odkryto pękniętą czaszkę innej osoby, co może wskazywać na uczczenie zmarłego złożeniem ofiary z człowieka.



Jak poinformował archeolog Edward Garcia, wśród znalezisk w grobowcu znajdowały się rozmaite wyroby ceramiczne - w tym czarny dzban w kształcie długiej tuby - oraz urna pogrzebowa o wysokości 50 centymetrów i czerwonej barwie, zwieńczona wyrzeźbioną ludzką twarzą.



Jedna z komór grobowych jest ozdobiona malowidłami przedstawiającymi sceny gry w piłkę. Motyw gry w piłkę nie występował dotąd na wcześniej zbadanych stanowiskach związanych ze zwyczajami pogrzebowymi Zapoteków.



Według ekspertów, mieszkańcy Atzompa mogli wykształcić własny sposób zachowań, nieco odmienny od wzorca z Monte Alban, wyrażający się różnicami w zdobieniach grobowców oraz architekturze. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17