Archeolodzy zbadali w Japonii kopiec grobowy z IV wieku

Prace wykopaliskowe prowadzone w kopcu pogrzebowym Jonoyama z pierwszej połowy IV wieku w prefekturze Niigata na wyspie Honsiu w Japonii wykazały, że pochówek na stanowisku nosi cechy wskazujące na silne wpływy królestwa Yamato, które powstało w III wieku w południowej części wyspy Honsiu i istniało do 710 roku.



Dotychczas naukowcy sądzili, że w tym czasie wpływy królestwa Yamato sięgały w kierunku północnym do Półwyspu Noto nad Morzem Japońskim w środkowej części Honsiu, podczas gdy stanowisko Jonoyama znajduje się w odległości 250 kilometrów jeszcze bardziej na północ.



Kopiec Jonoyama ma 5 metrów wysokości, jego długość wynosi 40 metrów w linii wschód-zachód, a szerokość 35 metrów w linii północ-południe.



W kopcu naukowcy odnaleźli szczątki drewnianej trumny w kształcie łodzi, której długość wynosiła ok. 8 metrów, a szerokość 1,5 metra. Trumna uległa prawie całkowitemu rozpadowi, ale archeologom udało się ustalić, że drewno było pomalowane czerwonym barwnikiem.



Z grobu wydobyto rozmaite artefakty, w tym zwierciadło z brązu, miecz, łuk oraz koraliki magatama w kształcie ziaren fasoli, używane jako ozdoby w Japonii w okresie ok. 1000 r. p.n.e. – 700 r. n.e. Archeolodzy odkryli też lakierowane pudełko “yuki” o długości ponad 80 centymetrów w dobrym stanie, służące do przechowywania strzał.



Odkryte na stanowisku przedmioty mają wiele cech wspólnych ze znaleziskami z kopców grobowych w regionie Kinki w południowej części Honsiu, gdzie znajdowała się siedziba władców królestwa Yamato.



Zdaniem prof. Hirofumi Hashimoto z Uniwerytetu Niigata, kierującego pracami wykopaliskowymi na stanowisku Jonoyama, pudełko „yuki” oraz inne wyroby rzemieślnicze odkryte w grobowcu pochodzą z regionu Kinki, gdzie zostały wykonane, a następnie przewiezione na północną część wyspy Honsiu. (PAP)



jot/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a