Archeolodzy wrócą na wykopaliska do grodziska w Bogdanach

Poinformował o tym PAP w czwartek Daniel Gazda, kierownik Archeologicznej Misji Pomezańsko-Bałtyckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach.



Chodzi o to, żeby dokończyć wykopaliska i wydobyć w całości odkryte latem cenne znaleziska.



Archeolodzy znaleźli wówczas w grodzie w Bogdanach ceramikę, której wiek wstępnie określili na 5 tys. lat. Gród w Bogdanach był wielokulturowy, zamieszkany we wczesnym średniowieczu przez Prusów, stał się potem siedzibą proboszcza kapituły we Fromborku.



"Ceramikę oddaliśmy do badań, mamy ekspertyzy, które są różne; jedne potwierdzają, że można ją datować na 3 tys. lat p.n.e., inne ekspertyzy podają, że znalezisko pochodzi z VII w n.e. Aby ostatecznie stwierdzić, z jakiego okresu ceramika pochodzi, musimy wrócić na gród i kopać dalej, by znaleźć kontekst archeologiczny"- powiedział Gazda.



Oprócz ceramiki archeolodzy znaleźli w grodzisku ślady osadnictwa z XII i XIII wieku. Chodzi tu o paleniska. Natrafili także na obiekt o charakterze militarnym - wieżę obronną pochodzącą z wczesnego średniowiecza.



Gród Bogdany położony jest 3 km od Fromborka. Niegdyś było to wczesnośredniowieczne grodzisko zamieszkane przez Prusów. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom.



Prusowie wyginęli podczas kolonizacji obecnych ziem Warmii przez Zakon Krzyżacki. Byli łatwym celem, ponieważ pozostali narodem plemiennym i nigdy nie stworzyli struktur państwowych.



W XIII wieku wraz z podziałem terytorium Państwa Krzyżackiego na diecezje powstała Diecezja Warmińska. Wówczas gród w pobliżu Fromborka stał się siedzibą proboszcza kapituły warmińskiej. (PAP)



ali/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a