Archeolodzy odkryli zabytek zapomnianego języka

Tabliczkę odkryto na stanowisku archeologicznym w Ziyaret Tepe, gdzie w czasach assyryjskich prawdopodobnie leżało miasto Tushan. Naukowcy przypuszczają, że mogła być zapisana w języku mówionym przez przesiedleńców z gór Zagros na granicy dzisiejszego Iranu i Iraku. Assyryjczycy często przesiedlali podbite ludy do innych części imperium.



Inna hipoteza głosi, że jest to język szubryjski, używany przez autochtonów, którzy mieszkali na tych terenach przed najazdem assyryjskim.



Tabliczka zachowała się, ponieważ została przypadkowo wypalona podczas pożaru pałacu w Tushan. Tabliczka znajdowała się w miejscu sali tronowej. Pożar miał miejsce ok. 700 r. p.n.e.



Pismem klinowym zapisano na niej imiona kobiet, które podlegały władzy pałacu i lokalnej assyryjskiej administracji.



Jak wyjaśnia John MacGinnis z University of Cambridge, zachowało się kilkadziesiąt imon. Dodaje, że jedno lub dwa są assyryjskie, kilka innych może należeć do takich języków jak luwijski czy hurycki, większość jednak należy do języka, którego wcześniej nie zidentyfikowano.



MacGinnis wykluczył języki używane w imerium assyryjskim, jak również inne znane języki z tamtych czasów, takie jak egipski, elamicki, urartyjski czy zachodniosemickie.



Ziyaret Tepe, które leży nad Tygrysem, jest przedmiotem intensywnych prac archeologicznych od 1997 r. Ostatnio archeolodzy odkryli pozostałości pałacu namiestnika, zbudowanego przez króla Aszurnasipala II (883-859 p.n.e.).



Wyniki badań opublikowano na łamach "Journal of Near Eastern Studies".(PAP)



krx/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17