Archeolodzy odkryli w Szwecji pozostałości nadbrzeżnego targowiska Wikingów

Odkrycia pozostałości wielkiej średniowiecznej handlowej przystani dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Andreasa Olssona na wyspie Birka we wschodniej części jeziora Melar, położonej na zachód od Sztokholmu, gdzie znajdują się pozostałości faktorii handlowej Wikingów.



Pozostałości miasta Birka, które w okresie IX-X wiek było największym ośrodkiem handlowym w Europie Północnej, zostały w 1993 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Archeolodzy odkryli w wodach jeziora na głębokości 8 metrów kamienne pirsy, które tworzyły mola pięciokrotnie dłuższe niż dotychczas sądzili naukowcy, osiągające nawet odległość 100 metrów od brzegu.



Naukowcy próbują teraz ustalić, jak mógł wyglądać średniowieczny port Wikingów na wyspie Birka, biorąc pod uwagę duże rozmiary odkrytych kamiennych pirsów.



Według ekspertów, nowe znalezisko wskazuje na możliwe wielkie rozmiary targowiska w Birce, gdzie można było handlować nie tylko na terenie wzdłuż brzegu, ale też na każdym kamiennym molo.



Zdaniem A. Olssona, powierzchnia Birki była około 30 procent większa niż przypuszczali dotąd naukowcy, a dalsze badania na stanowisku pozwolą ustalić ostateczny kształt miasta i portu. (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17