Archeolodzy odkryli w Rzymie miejsce zabójstwa Juliusza Cezara

Odkrycia dokonali naukowcy z Hiszpańskiej Szkoły Historii i Archeologii w Rzymie, prowadzący prace badawcze na stanowisku archeologicznym na rzymskim placu Torre Argentina, znajdującym się na terenie starożytnego Pola Marsowego.



Hiszpańska Szkoła Historii i Archeologii w Rzymie funkcjonuje w ramach działalności Narodowej Rady Badań Naukowych (CSIC), instytucji publicznej finansowanej przez rząd Hiszpanii.



Podczas wykopalisk prowadzonych w rejonie pozostałości kompleksu budowli teatru Pompejusza archeolodzy odkryli monumentalną strukturę o szerokości 3 metrów i wysokości 2 metrów, która została umieszczona w miejscu zabójstwa Juliusza Cezara dla potępienia tego wydarzenia na rozkaz Oktawiana Augusta, którego Cezar usynowił i uczynił swoim spadkobiercą.



Znalezisko potwierdza, że Cezar został zabity w części portyku teatru Pompejusza noszącej nazwę Curia Pompeia, w sali przeznaczonej na spotkania senatu, gdzie 15 marca 44 r. p.n.e. przewodniczył posiedzeniu. W jego trakcie został zasztyletowany przez spiskujących przeciw niemu senatorów.



Jak poinformował dr Antoni Monterroso, naukowiec z CSIC, historycy wiedzieli od dawna ze źródeł historycznych, że Cezar zginął w portyku teatru Pompejusza, ale dotąd brakowało namacalnego dowodu i potwierdzenia tego faktu.



W późniejszych latach budynek Curia Pompeia został zamknięty, a miejsce śmierci Cezara obudowano kamiennymi ścianami i wypełniono spoiwem, używanym w Rzymie od I w. p.n.e. i zwanym „rzymskim betonem”.



Budynek mógł po zamknięciu pełnić funkcję pamiątkowej kaplicy poświęconej Cezarowi, ale naukowcy nie mają pewności, czy zamknięcie budynku opisywane w źródłach nie oznaczało całkowitego wyłączenia budowli z eksploatacji o charakterze publicznym.(PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a