Archeolodzy odkryli kopalnię złota królowej Saby
Archeologów od dawna frapowało, skąd królowa Saba (według innych źródeł nazywała się naprawdę Bilkis lub zgodnie z tradycją etiopską Makeda) miała 120 talentów (4,5 tony) złota, które podarowała królowi Izraela, synowi Dawida.
Zdaniem Louise Schofield odpowiedzi może dostarczać jej znalezisko na wyżynie Gheralta w płn. Etiopii. Rejon ten wchodził w skład królestwa Saby położonego na terenie obecnego Jemenu, częściach Eryterii i Etiopii istniejącego od XI p.n.e. do III w. n.e.
Rzymianie, którzy handlowali z Sabejczykami zwali tę część świata Arabią Felix, czyli Szczęśliwą. Królestwo kwitło dzięki handlowi. Niektórzy historycy sądzą, że sabejska królowa wybrała się do Salomona nie tyle po to, by poznać jego mądrość, ile w ramach misji handlowej.
Schofield i jej ekipa badała teren, na którym znajdowała się m.in. starożytna świątynia dedykowana bóstwu księżyca i pole bitewne. Wejście do kopalni było ukryte za ogromnych rozmiarów kamienną płytą obrośniętą roślinnością, ozdobioną słońcem i półksiężycem - emblematami królestwa Saby.
"Wpełzłam pod płytę mając na uwadze, że mieszka tam trzymetrowa kobra i stanęłam oko w oko z napisem w języku sabejskim, a więc językiem, którym mówiła królowa Saby" - relacjonowała Schofield swoje odkrycie tygodnikowi "Observer".
Wejście do szybu znajdowało się ok. 1,3 m pod powierzchnią ziemi na wzgórzu pilnowanym przez sępy. W pobliżu archeolodzy znaleźli też ludzką czaszkę. Schofield chce przystąpić do wykopalisk, gdy tylko zgromadzi ku temu środki.
Królowa Saby (W tzw. "Proroctwach królowej Saby", wyraz "Saba" jest niesłusznie rozumiany, jako imię własne monarchini, a nie nazwa jej państwa), której istnienie potwierdzają zarówno Biblia jak i Koran odwiedziła Salomona z wielkim i wystawnym orszakiem. Środkiem transportu były wielbłądy.
Według Biblii królowa była pod wielkim wrażeniem mądrości Salomona i jego talentu zarządzania królestwem Izraela. Legenda mówi, że Salomon tak oczarował ją swą mądrością, że owocem spotkania było dziecko Menelik, którego potomkowie panowali w królestwie Abisynii. (PAP Life)
asw/ dki/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17