Archeolodzy badają w Peru tajemnicze ruiny sprzed 1600 lat

Ruiny Marcahuamachuco zajmują 240 hektarów i są położone w regionie La Libertad, w północnej części Peruwiańskich Andów na wysokości ponad 3700 metrów. Często są nazywane „Machu Picchu Północy”.



Stanowisko długo pozostawało miejscem słabo zbadanym i mało znanym, ale pod koniec 2010 roku peruwiańskie władze - we współpracy z organizacją Światowy Fundusz Dziedzictwa (GHF) - podjęły zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie i badawcze w Marcahuamachuco.



Jak poinformował archeolog Cristian Vizconde, imponujące kamienne budowle na stanowisku i masywne, podwójne mury, których wysokość wynosi miejscami 10-12 metrów, zostały wzniesione przez przedstawicieli nierozpoznanej kultury, którzy budowę rozpoczęli w okresie 350-400 r. n.e. i kontynuowali do ok. 800 roku.



W ciągu stulecie pozostałości miasta były wielokrotnie plądrowane, a niezamieszkane budowle ulegały niszczącemu wpływowi sił natury. Archeolodzy z różnych krajów, badający sporadycznie pozostałości miasta od ok. 1900 roku, nie odnaleźli artefaktów, które mogłyby wyjaśnić pochodzenie jego mieszkańców.



Kanadyjscy naukowcy, John Topic i Teresa Lange-Topic, którzy przeprowadzili badania stanowiska przypuszczają, że tajemniczy lud zamieszkujący Marcahuamachuco opuścił je ok. XIII wieku i kiedy 200 lat później Inkowie zajęli te tereny, zastali jedynie opustoszałe miasto.



Archeolodzy mają nadzieję na wyjaśnienie tajemnic miasta dzięki szczegółowym badaniom nielicznych ludzkich grobów, które uniknęły obrabowania w rejonie tzw. Zamku, gdzie prawdopodobnie chowano ciała członków elity i kapłanów, a także dzięki odnalezieniu kolejnego cmentarza w części miasta ukrytej dotąd pod warstwą ziemi.



Realizowany w Marcahuamachuco projekt badawczy ma na celu pełne odsłonięcie pozostałości wspaniałego miasta i umieszczenie stanowiska na liście światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a