"Antropologia +bezpieki+” - konferencja naukowa 22-23 listopada we Wrocławiu

Współorganizatorami konferencji oprócz IPN jest Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Historii Najnowszej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie - poinformowała PAP Katarzyna Maziej-Choińska z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.



„Konferencja na temat antropologii bezpieki to atrakcyjna propozycja zarówno dla naukowców – jako próba skonfrontowania możliwości, które w badaniach daje zastosowanie metodologii nauk historycznych, antropologii kulturowej, socjologii i nauk politycznych, jak również dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski” - mówiła Maziej-Choińska.



W trakcie konferencji prelegenci będą starali się odpowiedzieć na pytania: „Kim byli ludzie tworzący aparat bezpieczeństwa w Polsce Ludowej?”, „Jak należy czytać akta bezpieki?”, „Jak skonstruować wroga?”, oraz przyjrzeć się „Antropologicznemu portretowi +ubeka+” i „Spojrzeć na kandydatów nieprzyjętych do SB w Krakowie. Analiza procesu rekrutacji”.



Według Maziej-Choińskiej pojęcie „bezpieki” – tak mocno obecne w publicznym dyskursie ostatnich lat – stało się bardzo pojemnym hasłem, określającym niezwykle zróżnicowaną pod względem socjologicznym, antropologicznym i demograficznym strukturę.



„Funkcjonariusze represyjnego systemu byli umiejscowieni w dwóch porządkach życia: prywatnym i służbowym. Jak te strefy się przenikały, jaki miały na siebie wpływ? Jakie stereotypy tworzyły się na linii kontaktów służby bezpieczeństwa i obywateli? Jaki wizerunek funkcjonariusza utrwalił się w kulturze popularnej i czy przetrwał do dziś? Na te pytanie i wiele innych będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji” - mówiła Maziej-Choińska.



Patronat medialny nad konferencją objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)



umw/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a