Aliaksandr Łahviniec laureatem nagrody im. Lwa Sapiehy

Nagroda im. Lwa Sapiehy utworzona w 2006 roku ma na celu honorowanie zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu jej niepodległego, demokratycznego oblicza, skierowanego ku Europie i uwzględniającego najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.



Wyróżnienie zostało zainicjowane przez Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu i Studium Europy Wschodniej UW, ufundowała je grupa polskich uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet w Białymstoku. Zgodnie z zasadami nagrody, laureat będzie kolejno gościł na tych uniwersytetach i realizował badania naukowe lub prowadził wykłady na temat Białorusi.



"Nagroda ta da laureatowi szansę spotykania z polskim środowiskiem naukowym, a polskim uniwersytetom oferuje możliwość poznania młodych badaczy z Białorusi. Pierwotnie laureatem nagrody został wybrany Aleksandr Bialacki, jednak w związku z odbywanym przez niego wyrokiem więzienia, nagroda będzie mu wręczona w najbliższym możliwym terminie, kiedy - po odzyskaniu wolności - będzie mógł skorzystać ze stypendium" - mówił podczas uroczystości dyrektor Studium Europy Wschodniej i sekretarz kapituły nagrody Jan Malicki.



W odczytanym zebranym liście prezydent Bronisław Komorowski przekazał gratulacje wyróżnionym i wyraził nadzieję, że pierwszy z laureatów "tak bardzo zasłużony dla sprawy obrony praw człowieka na Białorusi", jak najszybciej znajdzie się na wolności i będzie mógł odebrać nagrodę, która dzięki możliwości odbycia stypendiów na polskich uczelniach ma nie tylko symboliczny wymiar. "Dziś u progu XXI w. nasza część kontynentu staje się w coraz większym stopniu domeną aktywnych, wolnych i niepodległych obywateli (...) Nie ma wątpliwości, że nagroda im. Lwa Sapiehy wpisuje się w proces budowania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej" - napisał prezydent.



Łahviniec dziękując za wyróżnienie zaznaczył, że jako Białorusin, który miał szansę studiować i wykładać na uniwersytetach europejskich, marzy o narodowym i kulturowym odrodzeniu Białorusi poprzez powrót, a "raczej włączenie" jej do europejskich struktur integracyjnych. "Białorusi jako samodzielnego, dynamicznego i kwitnącego państwa, które szanuje prawa i wolności swoich obywateli oraz buduje przyjazne relacje z sąsiadami (...) i którego główna droga do zjednoczonej Europy wiedzie przez Warszawę i Wilno" - podkreślił laureat nagrody.



Aliaksandr Łahviniec urodził się w 1972 roku. Studiował na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym oraz w Instytucie Nauk Politycznych i w Centrum Badań Niemieckich na Uniwersytecie Roberta Schumana w Strasburgu. Absolwent kursu specjalnego Akademii Dyplomatycznej w Warszawie. Od 13 lat wykładowca w Mińsku, Wilnie, Warszawie i Kansas. Od 2007 r. prowadzi zainicjowane przez siebie zajęcia dla niezależnego Kolegium Białoruskiego w Mińsku, w ramach którego koordynuje wymianę studencką z Kolegium Europejskim w Natolinie. W 2011 roku odbywał staż badawczy na Uczelni im. Łazarskiego w Warszawie.



Jest autorem wielu artykułów i publikacji poświęconych wewnętrznej i zewnętrznej polityce Białorusi, relacjach Mińska z Polską i Unią Europejską. Działacz publiczny, kandydował w wyborach lokalnych i parlamentarnych. Bliski współpracownik i doradca Aleksandra Milinkiewicza, przewodniczącego Ruchu "Za Wolność", odpowiedzialny za koordynację współpracy międzynarodowej.



Patron nagrody Lew Sapieha (1557–1633) był współpracownikiem Jana Zamoyskiego i sekretarzem króla Stefana Batorego. Popierał plany unii politycznej i kościelnej z Moskwą. Brał udział w wojnach Batorego i Zygmunta III Wazy, współinicjował i uczestniczył w wyprawach na Moskwę. Pełniąc obowiązki kanclerza wielkiego litewskiego m.in. uporządkował statuty i zreorganizował sądownictwo Księstwa Litewskiego.



Nagrodę honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a