Akcja Skrzynki Pamięci przypomni o przedwojennej obecności Żydów

Ideą akcji jest przypomnienie warszawiakom o obecności Żydów w przedwojennej i wojennej stolicy oraz jej wielokulturowym charakterze. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Aleksandra Karkowska z portalu Kadysz dla nieobecnych, często nie wiemy, że w naszych zbiorach rodzinnych możemy odnaleźć ślady obecności żydowskiej. Skrzynki Pamięci mają zachęcić mieszkańców Warszawy do przejrzenia zdjęć, ich uporządkowania, przyjrzenia się pamiątkom, głębszego poznania historii własnej i najbliższej rodziny. Być może odkryją oni, że Żydzi byli ich sąsiadami, przyjaciółmi czy znajomymi ze szkolnej ławy, których zauważą na klasowej fotografii.



Akcja będzie trwała dwa tygodnie, od 20 sierpnia do 3 września. Spisane historie, zdjęcia lub ich kserokopie, skany na płytach oraz kartki z kontaktami do osób, które chciałyby się podzielić swoją wiedzą, będzie można wrzucać do specjalnych skrzynek wielkości urn wyborczych. Skrzynki Pamięci staną w sześciu miejscach w Warszawie, m.in. w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim, w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom przy ul. Andersa, w kinie Iluzjon w Al. Niepodległości.



Akcja tego typu jest organizowana po raz pierwszy. Zebrane w jej ramach fotografie i opowieści powiększą zasoby portalu Kadysz dla nieobecnych (www.kadysz.pl) działającego przy fundacji Szalom.



Pomysłodawcy Skrzynek Pamięci chcą zebrać nowe materiały, a także przede wszystkim kontakty do osób, które zechcą podzielić się ciekawymi historiami na temat życia Żydów w przedwojennej i wojennej Warszawie. Jak podkreśla Aleksandra Karkowska, twórcy akcji pragną się kontaktować z osobami, które na przykład ze względu na wiek nie mogą wziąć bezpośrednio w niej udziału, ale mają coś ciekawego do opowiedzenia. Karkowska ma nadzieję, że Skrzynki Pamięci będą cieszyć się popularnością wśród mieszkańców stolicy, a ilość zebranych materiałów pozwoli na zorganizowanie wystawy i utworzenie projektu edukacyjnego.



Akcję podsumuje wykład przygotowany przez Fundację Archeologia Fotografii, który skoncentruje się na problematyce archiwizacji zdjęć. W spotkaniu, zaplanowanym na 3 września, przedstawiciele fundacji udzielą informacji, jak należy dbać o fotografie i jak je przechowywać, by się nie niszczyły.



Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który trwać będzie od 27 sierpnia do 4 września, ulica Próżna i Plac Grzybowski zamienią się w małe, przedwojenne, żydowskie miasteczko. W programie tegorocznej edycji można będzie znaleźć wiele spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych, spotkań, instalacji artystycznych oraz wykładów. Wystąpią m.in.: Frank London i Lorin Sklamberg z USA w operze klezmerskiej „The Night in the Old MarketPlace". Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)



ast/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a