20. rocznica śmierci muzealnika prof. Stanisława Lorentza

Wykonane z brązu popiersie przedstawiające prof. Stanisława Lorentza autorstwa rzeźbiarza prof. Gustawa K. Zemły powstało na zamówienie Zamku Królewskiego. Odsłonięciu rzeźby będzie towarzyszył koncert pieśni i arii Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu tenora Karola Kozłowskiego.



Prof. Stanisław Lorentz urodził się 28 kwietnia 1899 roku w Radomiu w rodzinie protestanckiej. Jego rodzice Karol Ludwik i Maria byli nauczycielami. Ukończył stołeczne Gimnazjum im. Górskiego, później w latach 1917-22 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jego nauczycielami byli m.in. prof. Władysław Tatarkiewicz i prof. Zygmunt Batowski. W 1924 roku obronił doktorat poświęcony twórczości Efraima Szregera.



Przez większość życia był związany z Warszawą, z wyjątkiem krótkiego okresu (1929-35), kiedy piastował stanowisko Konserwatora Wojewódzkiego w Wilnie. Przez pewien czas wykładał również na Uniwersytecie Wileńskim. W 1936 roku został dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, funkcję tę sprawował z przerwą podczas II wojny światowej do 1982 roku, kiedy odwołano go za wspieranie Solidarności. Od 1990 do 1991 roku piastował godność dyrektora honorowego placówki.



Podczas okupacji z inicjatywy prof. Lorentza prowadzono akcję ratowania zabytków i dzieł sztuki. Udało się wówczas wynieść i ukryć przed Niemcami najcenniejszą część wyposażenia Zamku Królewskiego. Po zakończeniu wojny przez wiele lat aktywnie wspierał ideę odbudowy Zamku Królewskiego. W latach 1945–51 kierował Dyrekcją Muzeów i Ochrony Zabytków. To dzięki jego wysiłkom w 1971 roku powstał Komitet Obywatelski Odbudowy Zamku Królewskiego, który koordynował odbudowę gmachu.



Prof. Lorentz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Pracował jako ekspert UNESCO do spraw ratowania zabytków. Należał także do grona współzałożycieli Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Od roku 1937 był związany z wileńskim Klubem Demokratycznym oraz Stronnictwem Demokratycznym, z którego ramienia w latach 1965-69 piastował mandat poselski.



Od 1947 roku prof. Lorentz był wykładowcą i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Do grona jego wychowanków należą m.in. znawcy architektury i plastyki doby klasycyzmu: Tadeusz Stefan Jaroszewski, Jerzy Baranowski, Bożenna Majewska-Maszkowska, Marek Kwiatkowski (były wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich) i Andrzej Rottermund (dyrektor Zamku Królewskiego Warszawie).



Stanisław Lorentz jest autorem licznych książek i artykułów poświęconych m.in. sztuce i kulturze polskiego Oświecenia, zwłaszcza poruszających tematykę związaną z Warszawą – monografii Pałacu Prymasowskiego oraz rezydencji w Natolinie i Jabłonnej czy monografii architekta Efraima Szregera. Badał także mecenat króla Stanisława Augusta, prymasa Michała Poniatowskiego, Stanisława Kostki Potockiego, Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej, Czartoryskich i Zamoyskich. Wspólnie z Janem Kottem przygotował monumentalną antologię "Warszawa w wieku Oświecenia".



Prof. Stanisław Lorentz zmarł 15 marca 1991 roku w Warszawie. Spoczął na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.



Jego postać została upamiętniona tablicą na Bramie Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego. Jego imię nosi także dziedziniec w Muzeum Narodowym oraz aleja biegnąca na tyłach placówki. (PAP)



akn/ mlu/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17