10. rocznica śmierci Józefa Ślisza

Wdowie po Śliszu, Stanisławie odznaczenie wręczył w sobotę doradca prezydenta Henryk Wujec. W rodzinnej wsi Ślisza - Łące k. Rzeszowa w sobotę odbyły się uroczystości w 10. rocznicę jego śmierci.



„Jest dla mnie zaszczytem, że jako człowiek wywodzący się ze wsi mogę złożyć wyrazy czci i szacunku dla tak wielkiej postaci” – powiedział Wujec. Podkreślił, że bardzo potrzebna byłaby obecnie „jego pracowitość, mądrość gospodarza, godność chłopa polskiego, postawa patrioty, którego troską było dobro ojczyzny”.



Podczas uroczystości odczytany został także list marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Przypomniał on m.in., że Józef Ślisz był współorganizatorem strajków chłopskich i domagał się również rejestracji związku zawodowego rolników.



„Józef Ślisz łączył patriotyzm i przywiązanie do ziemi ojczystej, walkę o wolną Polskę, służenie jej z wrażliwością społeczną na los pojedynczego człowieka. Należał do tych, którzy nie spoczęli po zwycięstwie, lecz z pełną energią przystąpili do budowy nowej, demokratycznej i wolnej Polski” - napisał Borusewicz.



Zaznaczył, że gdy Ślisz pełnił funkcję wicemarszałka Senatu, zawsze potrafił przedłożyć interes państwa nad interes partykularny.



Na mszy św. w intencji Ślisza byli m.in. pierwszy przewodniczący „S” RI Jan Kułaj, Gabriel Janowski i Artur Balazs. Wcześniej na grobie Ślisza wieńce złożyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, władz regionu oraz związkowcy.



W sobotę odbyła się także sesja poświęcona działalności Ślisza i powstaniu NSZZ "S" RI, której współorganizatorem był rzeszowski oddział IPN.



Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 roku w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące.



W 1981 roku był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorami spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 roku był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.



W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 roku kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu.



W grudniu 1989 roku przegrał wybory z Gabrielem Janowskim o przewodnictwo w NSZZ "S" RI. Na przełomie 1989-1990 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe "Solidarność", które w 1992 roku przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Kierowane przez niego SChL w 1997 roku weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Zmarł 6 marca 2001 r. (PAP)



kyc/ huk/ jra/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a