W dniu 10 lipca 2013 roku o godzinie 11.00 w siedzibie Muzeum Armii Krajowej
w Krakowie, przy ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się otwarcie wystawy Rzeź Wołyńska
oraz konferencja naukowa Zagłada ludności wschodnich województw II RP w latach II Wojny Światowej dokonana przez ukraińskich nacjonalistów – w 70. rocznicę Krwawej Niedzieli Wołyńskiej.
Wystawa ukazuje na 16 planszach genezę, przebieg oraz skutki „Rzezi Wołyńskiej” i oparta jest na materiałach z Muzeum AK, IPN, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zbiorów Leona Popka i Ewy Siemaszko, Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Wołyń, Studium Polski Podziemnej, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego
oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Jej autorami są pracownicy Muzeum AK
dr Marcin Spórna, dr Piotr Wierzbicki, dr Przemysław Wywiał i Piotr Boroń.
Program:
Otwarcie konferencji – p.o. Dyrektora Muzeum AK Tadeusz Żaba
Prowadzenie konferencji - prof. dr hab. Grzegorz Mazur (UJ) i dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK)
Dr Marek Lasota (IPN) – Małopolska wobec Polaków na Wschodzie
Ks. Prof. dr hab. Józef Marecki (UPJPII, IPN Kraków) – Geneza i bezpośrednie przyczyny ludobójstwa Polaków przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej
Prof. dr hab. Andrzej Zięba (UJ) – Czy Wołyń 1943 musiał się zdarzyć?
Prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka – Rzeź na Wołyniu na tle ludobójstw na ziemiach II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kustosz Pamięci Narodowej – Męczeństwo Kościoła rzymsko-katolickiego w czasach ludobójstwa na Kresach 1939-1945.
Dr Lucyna Kulińska (Adiunkt WH AGH w Krakowie) – Badania nad rozmiarami strat polskich wynikłych z ludobójczej akcji nacjonalistów ukraińskich w latach II wojny światowej.
Red. Tadeusz Płużański – Reminiscencje Rzezi Wołyńskiej
Dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK) – Rzeź Wołyńska na wystawie czasowej i ekspozycji stałej Muzeum Armii Krajowej
Dyskusja
O godzinie 17.30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich RP, celebrowana przez Biskupa – delegata J. Em. Ks. Stanisława Kard. Dziwisza.
Organizatorami wystawy i konferencji są Samorząd Województwa Małopolskiego, Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.