Dziś polska premiera jednej z najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich miesięcy, autorstwa sławnego publicysty tropiącego zbrodnie argentyńskiej junty. „Milczenie” Horacio Verbitsky’ego to książka o tajnych stosunkach Kościoła katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową, od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia.
Gdy w 1979 roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka odwiedziła siedzibę Szkoły Mechanicznej Marynarki Wojennej (ESMA) w Buenos Aires, nie znalazła ani śladu po przetrzymywanych tam więźniach. Marynarka wojenna, z pomocą Kościoła, ukryła ich na wyspie Silencio, zwyczajowym miejscu wypoczynku kardynała arcybiskupa Buenos Aires. To jedyny znany na świecie przypadek obozu koncentracyjnego w posiadłości kościelnej. Do tajnych stosunków, jakie po blisko trzech dekadach ujawnia niniejsza książka, należą wpływy admirała Massery na papieża Pawła VI, podwójna gra ówczesnego prowincjała Towarzystwa Jezusowego Jorge Bergoglia, zaangażowanie nuncjusza apostolskiego, Pía Laghiego, i sekretarza ordynariatu polowego, Emilia Grassellego, w „program resocjalizacyjny” dla więźniów ESMA.
W tej pasjonującej książce, którą czyta się jak najlepszy thriller, Horacio Verbitsky opisuje fascynację złem w instytucji, której zdeklarowanym celem jest czynić dobro. W jednym z wywiadów autor powiedział: Kościół nie tylko błogosławił siłom zbrojnym reżimu i teologicznymi argumentami usprawiedliwiał ich tortury, ale także przez cały wiek XX przyczyniał się do utrwalenia pogardy dla demokracji, woli ludu, wolności słowa. Kościół to mózg władający zbrojnym ramieniem.
Zachęcamy do lektury!