10 i 11 listopada rozpoczęły się prace na Soboniu, których celem jest dotarcie do chodnika sztolni nr 3.
Już rok temu Sowiogórska Grupa Poszukiwawcza przeprowadzała w tym miejscu wiercenia. Następnie za pomocą kamery udało nam się zajrzeć do środka sztolni. W sztolni zachowane są oryginalne tory wąskotorówki, przewody elektryczne, czy wiertła. Sztolnia najprawdopodobniej kończy się po kilkudziesięciu metrach przodkiem, jednak aby to potwierdzić postawiliśmy sobie za cel dotarcia do środka chodnika.
Po kilku miesiącach przygotowań, oraz załatwianiu wszystkich wymaganych pozwoleń mogliśmy rozpocząć pracę.
Przy udziale zaprzyjaźnionej Sudeckiej Grupy Eksploracyjnej w sobotę 10 listopada został przygotowany teren pod pracę wiertnicy firmy Maxam, która wykonała 18 odwiertów na głębokość 18 metrów co stanowiło podwaliny pod dalsze prace. W ten górotwór został osłabiony pod drążenie szybu.
W niedzielę 11 listopada na miejscu pojawiła się koparka, która otworzyła około 6 metrowy wykop.
Od tego momentu rozpoczęły się żmudne prace ręczne przy drążeniu szybu.
Przy pracach towarzyszy również ekipa TVP, która współpracuje z SGP. Prace na Soboniu zbiegły się z prowadzonymi przez Reżysera Maćka Kieresa zdjęć do filmu dokumentalnego o tajemnicach Riese.
W piątek 16 listopada rozpoczęło się stawianie obudowy górniczej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób pracujących przy drążeniu szybu. W sobotę i niedzielę w końcu mogły ruszyć prace polegające na zgłębianiu szybu za pomocą młotów udarowych. I tu serdeczne podziękowania dla Darka Gwiazdy za zapewnienie profesjonalnego sprzętu i za czynne zaangażowanie w prace. Przez cały weekend udało się wykuć około 1,80m. Równolegle trwały też prace przy budowie nadszybia.
Całej ekipie energii do pracy dodaje pyszne jedzenie dowożone na miejsce z Zajazdu Hubert. I tu również wielkie podziękowania dla rodziny Myślińskich, a w szczególności dla Pana Jurka za pomoc przy stawianiu obudowy i nadszybia, a także za zaangażowanie w całym przedsięwzięciu.
O dalszym przebiegu prac będziemy na bieżąco informować na łamach naszego pisma
Podziękowania również dla:
Gminy Walim
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu
Redakcji Inne Oblicza Historii