Misja Afganistan z dnia 2012-11-27 11:32


Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Paweł Pawłowski


Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie – gen dyw Ireneusz Bartniak


mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy


MISJA AFGANISTAN


12 grudnia 2012r o godzinie 12:12 (środa)


Kamienica Kupiecka, ul. ppor Emilii Gierczak 5


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


 


Wystawa objęta honorowym patronatem


Marszałka Zachodniopomorskiego- Olgierda Geblewicza


Starosty kołobrzeskiego- Tomasza Tamborskiego


 


Program wernisażu:


Powitanie zaproszonych gości


Afganistan – wystąpienie autora fotografii – Jerzy Undro


Afgański syndrom - prezentacja st. szer Piotr Maletka, st szer Krzysztof Bartusiak,  12 Brygada Zmechanizowana


Misja Afganistan – wystąpienie kuratora wystawy - Barbara Skomiał


 Podróż do Afganistanu jest dla Europejczyka powrotem do świata zapomnianych ideałów i prawd. W Afganistanie nie ma dróg na skróty, nie ma miejsca na udawanie, wszystko ma wymiar podstawowy. W Boga wierzy się tu naprawdę, a wolność ma posmak anarchii. Historia Afgańczyków, zwykle wbrew nim samym, jest nieustannym pasmem rewolucji i kontrrewolucji, tragicznie nieudanych poszukiwań doskonałego sposobu życia oraz natychmiastowego odrzucania wszystkiego, co obce, narzucone, co okazywało się pomyłką lub wymagało odstąpienia od utopijnych zazwyczaj wyobrażeń.


[Wojciech Jagielski: „Modlitwa o deszcz”]


 Za horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza…


We wrześniu 2012r rozpoczęła się XII zmiana polskiego kontyngentu w Afganistanie. Tym samym nastąpił początek rotacji Polskich Sił Zadaniowych stacjonujących w Islamskiej Republice Afganistanu. XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie składa się z około 1800 żołnierzy. Dowódcą kontyngentu jest generał brygady Andrzej Tuz, w kraju dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej. Na jego zastępcę na czas misji, wyznaczono pułkownika Tomasza Piotrowskiego, na co dzień szefa artylerii w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Transport żołnierzy do rejonu misji realizowany będzie drogą lotniczą przez kilka najbliższych tygodni. XII zmiana to przede wszystkim żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oprócz nich, służbę w Afganistanie pełnić będą żołnierze z pozostałych jednostek dywizji, a także z wielu innych instytucji i jednostek Wojska Polskiego. Proces przygotowania żołnierzy  do wyjazdu na XII zmianę realizowany był przez 12 miesięcy. Szkolenie na bieżąco było wzbogacane o doświadczenia poprzednich polskich kontyngentów wojskowych. Zajęcia prowadzone były zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Szkolenie krajowe realizowano przede wszystkim na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim oraz w pozostałych ośrodkach szkolenia specjalistycznego Wojsk Lądowych. Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie realizuje zadania o charakterze szkoleniowo-stabilizacyjnym, celem których jest wsparcie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, w tym zwłaszcza afgańskich sił bezpieczeństwa.


Wystawa fotografii Jerzego Undro ma przybliżyć nam warunki, w jakich przez najbliższych sześć miesięcy wykonywać zadania będą polscy żołnierze. Jednocześnie pokazuje kontrast pomiędzy urzekającymi pejzażami, śmiejącymi się dziećmi a niepokojącym widokiem czołgów i uzbrojonych żołnierzy. Gdy nadchodzi czas wojny, odchodzi wszystko to, co bezpieczne i piękne…


Fotografiom towarzyszą mundury, uzbrojenie i pamiątki z misji wykonywanych przez polskich żołnierzy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych m.in. w Korei, na Bliskim Wschodzie, Iraku oraz Afganistanie, gen broni Andrzeja Ekierta ( dowódcy III zmiany Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe/Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku;), gen broni Waldemara Skrzypczaka (dowódcy IV zmiany PKW w Iraku , byłego Dowódcy Wojsk Lądowych RP, obecnie podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej), dr Radosława Tyślewicza (weterana misji w Iraku i Afganistanie, podróżnika, wykładowcy w Akademii Marynarki Wojennej, organizatora Marszu Śledzia); również można będzie zobaczyć umundurowanie żołnierzy Garnizonu Kołobrzeg, w tym mundur kobiecy.


Ideą wystawy jest pokazanie obecnych zadań wykonywanych przez Wojsko Polskie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie z odniesieniem do wcześniejszych misji pokojowych i stabilizacyjnych, w których brali udział żołnierze polscy.


Autorem prezentowanych zdjęć z Afganistanu - kraju monumentalnych gór, wspaniałych rozległych dolin , kraju od dziesiątków lat targanym konfliktami zbrojnym -  jest Jerzy Undro, wieloletni fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej i Polskiej Agencji Prasowej, świadek wielu wydarzeń, które w trakcie ostatniego półwiecza zmieniły Polskę, Europę i Świat.W ciągu ostatnich  lat, uczestnicząc w misjach wojskowych w Iraku, Czadzie, na Bałkanach i Afganistanie fotografował nie tylko działania naszych żołnierzy ale także wszystko to co związane jest z historią i życiem codziennym tych społeczności www.undro.pl


 Partnerzy:


12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie


12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie


Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie


Megmar Logistic & Consulting Sp.z.o.o.


Fundacja Kołobrzeg Polskie Centrum Spa


 


Patronat medialny:


Polska Zbrojna


Militaria XXwieku


Kurier Szczeciński


 


Wystawa czasowa MISJA AFGANISTAN


Kamienica Kupiecka, ul. ppor Emilii Gierczak 5


12 grudzień 2012 – 30 marzec 2013r


wtorek- niedziela godz. 9.00-16.00, czwartek 11.00-18.00


w cenie biletu wstępu na wystawę główną Dzieje Oręża Polskiego


www.muzeum.kolobrzeg.pl


 


ZAPRASZAMY!


 


Z poważaniem


 Malwina Markiewicz


Specjalista ds marketingu


 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


rejestrowane ( nr PRM/8/98)


78-100 Kołobrzeg


ul. Armii Krajowej 13


 tel.: 94 - 35 252 53 wew 17


fax: 94 - 35 252 54


e-mail: marketing@muzeum.kolobrzeg.pl


www.muzeum.kolobrzeg.pl


 dołącz do nas:


http://pl-pl.facebook.com/people/Muzeum-Or%C4%99%C5%BCa-Polskiego/100001114736252


 



Inne aktualności Inne Oblicza Historii:

a