Zmarł dr Andrzej Nieuważny z dnia 2015-06-08 11:00


Piątego czerwca 2015 r. w wieku 55 lat zmarł dr Andrzej Nieuważny, nasz Kolega i Przyjaciel, członek Rady Naukowej magazynu historycznego Inne Oblicza Historii i autor wielu artykułów w nim publikowanych.


Był wybitnym znawcą epoki napoleońskiej oraz stosunków polsko-francuskich, autorem książek poświęconych historii Francji pod rządami Napoleona, popularyzatorem i animatorem inscenizacji historycznych. Jego dorobek związany z okresem napoleońskim śmiało uznać można za znaczący i liczący się w światowym dorobku naukowym. Świadczy o tym chociażby wysokie odznaczenie jakim został uhonorowany przez Akademię Francuską – Palmy Akademickie ustanowione przez Cesarza Napoleona I w 1808 r. Specjalizował się także w dziejach tajnych służb w XIX i XX wieku.


Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, tu uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii i przez lata należał do grona czołowych postaci toruńskiego środowiska naukowego, dla którego Jego odejście jest stratą nie do zastąpienia. W latach 90-tych wykładał na Polskim Uniwersytecie Ludowym w Mińsku.


Wniósł ogromny wkład w dziesięcioletnie funkcjonowanie Magazynu Historycznego Inne Oblicza Historii, na łamach którego z pasją krzewił wiedzę historyczną dotyczącą swej ukochanej epoki napoleońskiej.


Był nie tylko znakomitym historykiem, ale też po prostu lubianym i cenionym człowiekiem, po którym pozostanie dotkliwa pustka.


Odszedł za wcześnie… Tym, którzy Go znali trudno będzie się z tym pogodzić.


Pozostanie w naszej pamięci.


 


Pogrzeb Andrzeja Nieuważnego odbędzie się w Toruniu 10 czerwca o godz. 15.15 na cmentarzu św. Jerzego (wejście główne od ul. Gałczyńskiego)Inne aktualności Inne Oblicza Historii: