Witold Pronobis w głuszyckim Centrum Kultury - MBP z dnia 2014-04-14 08:47

Witold Pronobis w głuszyckim Centrum Kultury – MBP


 


Głuszyckie Centrum Kultury – MBP po raz kolejny zaprosiło do poznawania nieznanych fragmentów polskiej historii. Tym razem gościem specjalnym był dr Witold Pronobis – historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski i Niemiec, dziennikarz Radia Wolna Europa i współpracownik paryskiej ,,Kultury”, autor wielu publikacji historycznych, w tym podręcznika o najnowszej historii Polski i świata.


Głuszyca była czwartym miastem w Polsce – po Warszawie, Krakowie i Rzeszowie – gdzie dr Pronobis promował swoją książkę Generał „Grot”. Kulisy zdrady i śmierci, przybliżając przy okazji nieznane dotąd aspekty życia gen. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej. Ponadto dr Pronobis opowiadał o swojej pracy w Radiu Wolna Europa oraz dyskutował z przybyłymi na spotkanie m.in. o roli AK i powstaniu warszawskim.


Nieprzypadkowo uzupełnieniem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego ,,Święty ogień” w reżyserii Macieja Grabysy i Jarosława Mańki, opowiadającego o samospaleniu Walentego Badylaka w marcu 1980 r. na Rynku w Krakowie w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu i władzy komunistycznej w Polsce, wiadomość o krakowskim wydarzeniu jako pierwsze podało bowiem właśnie Radio Wolna Europa.


Po zakończeniu spotkania goście mieli okazję nabyć książkę Witolda Pronobisa z autografem autora. Pozycja Generał „Grot”. Kulisy zdrady i śmierci zasiliła także zbiory głuszyckiej biblioteki.


Spotkanie pod patronatem magazynu ,,Wiedza i życie. Inne Oblicza Historii” prowadzili Stanisław Michalik i Łukasz Kazek z Fundacji ,,Świat, którego już nie ma”.Inne aktualności Inne Oblicza Historii: