Wieczór z dokumentem ściąga tłumy z dnia 2014-02-11 14:18

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w głuszyckim CK-MBP projekcja filmu „Ścigam Iwana Groźnego”. Gościem specjalnym był dr Jacek Wilczur, dla którego widzowie przyjechali z najdalszych zakątków Dolnego Śląska.


Przybyli do głuszyckiego CK-MBP widzowie, po obejrzeniu filmu dokumentalnego pt. „Ścigam Iwana Groźnego” w reż. Piotra Mielecha (premiera miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego) mieli niecodzienną okazję porozmawiać z doktorem Jackiem Wilczurem, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoim śledztwie w sprawie Demjaniuka, ukraińskiego strażnika z niemieckich obozach koncentracyjnych. Demjaniuk został oskarżony o to, że w 1943 r. przyczynił się do zamordowania ok. 28 tys. Żydów.


Dr Jacek Wilczur – człowiek legenda, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, ale przede wszystkim szef zespołu badawczo-naukowego Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, opowiadał o zbieraniu materiału dowodowego w sprawie Demjaniuka. Badacz zgromadził i przekazał do sądu w Jerozolimie blisko 600 stron dokumentów poświadczających m.in. fakt, iż John Demjanjuk popełniał zbrodnie na terenie Polski, w Treblince.


Licznie zgromadzona publiczność nie tylko miała okazję do zadawania pytań, ale również do indywidualnych rozmów z badaczem, zakupu jego książki oraz dzielenia się swoimi refleksjami. Spotkanie prowadził Łukasz Kazek z Fundacji „Świat, którego już nie ma...”. Z uwagi na ogromne zainteresowanie tematem, głuszyckie CK-MBP zapowiada koleje spotkanie z cyklu „Kina Historycznego” już w marcu.


Czwartkowa projekcja odbyła się w ramach „Wieczóru z dokumentem – kręci nas kino historyczne”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Fundację Łukasza Kazka „Świat, którego już nie ma...” oraz Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii” oraz głuszyckie Centrum-Kultury-MBP.
Inne aktualności Inne Oblicza Historii: