Spotkania z historią. Promocja książki B. Chrzanowskiego -Delegatura Rządu RP na Kraj na Pomorzu- z dnia 2012-05-29 13:47Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na promocję książki Bogdana Chrzanowskiego „Delegatura Rządu RP na Kraj na Pomorzu”  31 maja 2012 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Hotelu Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9.


Wstęp wolny.


W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.


Książka dotyczy tworzenia i funkcjonowania aparatu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego na Pomorzu, jakim była Delegatura Rządu RP na Kraj. Nakreślono w niej genezę aparatu cywilnego i zaplecza politycznego oraz tzw. myśli zachodniej. Omówiono zagadnienia związane z działalnością aparatu Delegatury kierowanego bezpośrednio z Warszawy, szczególnie Departamentu Informacji i Prasy i jego Sekcji Zachodniej i Departamentu Spraw Wewnętrznych. Przedstawiono również prace już samej Okręgowej Delegatury Rządu, głównie Wydziału Bezpieczeństwa. W książce ujęto też zagadnienia związane z planami odbudowy gospodarki morskiej i tragiczny koniec struktur cywilnych na Pomorzu, w tym represje, jakim zostali poddani pracownicy Delegatury.


Prof. Bogdan Chrzanowski – wykładowca w Instytucie Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pełni również funkcję prodziekana ds. studiów niestacjonarnych i nauki. Pracuje również w Muzeum Stutthof Oddział Sopot. Jego zainteresowania koncentrują się wokół dziejów historycznych i politycznych XX w. w tym II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jest autorem ponad 250 prac: książek, publikacji źródłowych, artykułów, referatów, komunikatów i recenzji. Wśród książek należy wymienić „Konspiracja Rządu RP na Pomorzu w latach 1939-1945”, „Związek Jaszczurczy i Narodowe Siły Zbrojne na Pomorzu 1939-1947. Nieznane karty pomorskiej konspiracji” ,„Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945” oraz  "Miecz i Pług" (Zjednoczone Organizacje Ruchu "Miecz i Pług") na Pomorzu w latach okupacji niemieckiej 1939-1945”.


 Inne aktualności Inne Oblicza Historii: