Nowości wydawnicze z dnia 2014-01-20 09:56


Tytuł: Powstanie Styczniowe. Zryw wolnych Polaków.


Autor: Jarosław Szarek


Wstęp: prof. dr hab. Andrzej Nowak


Wydawca: Wydawnictwo AA, Kraków 2014 r.


Dane techniczne: format: 140x200, s. 416, oprawa miękka ze skrzydełkami


Cena detaliczna: Cena detaliczna 34,90 zł


Dostępna: Książka dostępna w dobrych księgarniach, oraz na www.religijna.pl   


 


Informacja o książce:

prof. dr hab. Andrzej Nowak

„Ta porywająca opowieść rzetelnego historyka i znakomitego publicysty przy pomocy słowa podejmuje walkę o pamięć Powstania Styczniowego.
W barwnych obrazach tym słowem wyczarowanych przypomina historie 1863, 1864, 1865 roku. Broni znaczenia słowa „patriotyzm” i nazywa po imieniu tchórzostwo i zdradę. Wielki historyk i obrońca polskiej wolności, Bohdan Cywinski, napisał, iż „do Rosji nie wolno się zbliżać na kolanach. To śmierć” (B. Cywiński, Obok Orła znak Pogoni, Kraków 2013, s. 148).  To właśnie groźne memento wyraża także z wielka siła ta książka. Ono jest groźne dla tych, którzy decydują się dzisiaj, po 10 kwietnia 2010 roku, podchodzić na kolanach do Rosji. To, dlatego temperatura sporów o znaczenie wydarzeń sprzed lat 150, o wybór między powstaniem a pozostaniem na kolanach, jest tak wysoka. Bo odczytujemy je przez pryzmat wciąż odnawiającej się, niestety, sytuacji wyzwania dla polskiej wolności, godności, dla prawdy o naszej historii i teraźniejszości.
Książka Jarosława Szarka pomaga odkryć nieznane niektórym z ojców (i synów) III RP poczucie wstydu, przywołuje wzory antyimperialnej rebelii, przypomina pojęcie obowiązku wobec Ojczyzny. To jest sens pamięci roku 1863 w naszym czasie i miejscu”.
 Stanisław Markowski, artysta fotografik
Chciałoby się zapytać: Co to jest historia, skoro czytając książkę Jarosława Szarka, co kilkanaście stron zamykam oczy, nabieram


oddechu, by celując do biegnącego na mnie sołdata nie spudłować!? Te książkę się chłonie jak opowieści, jak wiersze, czytane w dzieciństwie przez mamę, jak śpiewane pieśni o ułanie, co „stał na widecie”, o żołnierzu tułaczu, o Orlętach. Jak coś, co było i jest jednocześnie. Bo to wszystko jest saga rodzinna, bliska, nasza. I wiem, ze gdyby trzeba było...
 


Informacja o autorze:


Dr Jarosław Szarek, historyk, publicysta, autor wielu książek historycznych m.in. W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach, Komunizm w Polsce, Czarne juwenalia. Współautora serii książek historycznych dla dzieci Kocham Polskę.Inne aktualności Inne Oblicza Historii: