Life of a Soldier 2007 - Fort Knox, Kentucky

W świateczny weekend 26 i 27 maja 2007 roku (jest to Dzień Pamięci - Memorial Day) na terenie przylegajacym do Patton Museum of Cavalry And Armor w United States Army Armor Center (Fort Knox, Kentucky) miała miejsce jedna z największych w Stanach Zjednoczonych dorocznych imprez reenaktorskich. Pojazdòw w tym roku było nieco mniej, niż zwykle, ale i tak atrakcji nie zabrakło. Patton Museum wystawiło "do bitwy" trzy ròżne czołgi średnie M4 Sherman (M4A1, M4A3 (W) i M4 (105) ), czołg lekki M5, pancerny samochòd rozpoznawczy M20, Schwimmwagena, dwie niemieckie armaty przeciwpancerne (5cm PaK 38 i 7,5cm PaK 40), ciagnik Sd.Kfz. 10 i całkiem spora atrakcję - sprawny czołg Pz.Kpfw. III Ausf. F.
Towarzyszyła im cała gama samochodòw terenowych obu nacji oraz "niemieckie" motocykle (były to reenaktorskie chińskiej produkcji M-72).
Niestety - zabrakło w tym roku regularnie odwiedzajacych imprezę przebudowanych do standardu Hetzera ex-szwajcarskich niszczycieli czołgòw G-13 (z teksańskiej kolekcji) i wielu innych pojazdow, ktòrych właścicieli w domach zatrzymały ceny paliwa...
Pròcz trzykrotnie (w ciagu dwoch dni) odtwarzanej potyczki oddziału US Army z Waffen-SS atrakcja imprezy sa bardzo dobrze przygotowane "obozowiska" żołnierskie, datowane od amerykańskiej Wojny o Niepodległość, Wojny Domowej, poprzez Wojnę z Hiszpania, Druga Wojnę Światowa, po Wojny w Korei i w Wietnamie. W "obozowiskach" obejżeć można było mnòstwo w większości oryginalnego ekwipunku i broni, zaś ubrani w historyczne umundurowanie "żołnierze" posiadaja bardzo bogata wiedzę historyczna i militarna i z wielka chęcia dziela się nia ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym roku odtworzono też drugowojenny szpital polowy, wraz z udawana operacja chirurgiczna.
Inna atrakcja był pokaz potyczki piechoty zmotoryzowanej z Vietcongiem, w ktorej brał udział muzealny transporter opancerzony M-113 ACAV. Niestety, na obszarze Keyes Park brak ryłowiska.
Następna impreza - za rok.


Podziel się: