Megalityczna świętość

Autor: Jarosław Centek

      Archeolodzy dokonali ostatnio interesującego odkrycia w południowej części Sumatry. Znaleziono tam wytwory kultury megalitycznej, połączone z grobem masowym. Obiekt znajduje się na terenie plantacji kawy należącej do mieszkańca wsi Segayun w okręgu Gumay Ulu. Miejscowi bronią obcym dostępu do swej ziemi, obawiając się zakłócać jej spokój, gdyż wierzą, że jest święta i ma mistyczne moce, jak powiedziała Kristantina Indriastuti, badaczka z Południowosumatrzańskiego Centrum Archeologii (South Sumatra Archaeology Center). Badacze podejrzewają, że miejsce zostało odkryte przez mieszkańców wsi znacznie wcześniej, tylko że przez pewien czas było przez nich trzymane w tajemnicy.

   W takiej sytuacji archeolodzy podkreślają, że konieczna jest współpraca z miejscową ludnością, zwłaszcza że obiekt uważany jest za święty. Dlatego badacze zamierzają zaangażować mieszkańców wsi do prac, a także uzyskać ich zgodę na przeprowadzenie wykopalisk. Mają również nadzieję, że współpraca ta przyniesie cenne informacje, których nie da się uzyskać, badając jedynie przedmioty martwe.



    Kristantina Indriastuti wskazała na przykład kompleksu świątynnego, zwanego obecnie Bumi Ayu, który został wcześniej odkryty w okręgu Muara Enim na południowej Sumatrze. Obecnie miejsce to stało się popularnym obiektem wycieczek dla turystów spoza tej prowincji.

   Odkryty w pobliżu wsi Segayun nagrobek ma rzeźbienia, które przypominają tkaniny barwione metodą batiku, czyli powlekania woskiem i następnie wkładania do kąpieli barwiącej, co daje kombinację miejsc zabarwionych z niezabarwionymi. W taki sposób postępowano od niepamiętnych czasów na Jawie. Wzory znalezione na kamieniu mają 50 cm wysokości i 15 cm szerokości.

   Zdaniem Kristantiny Indriastuti, która jeszcze nie widziała tego odkrycia, można je z pewnością datować na okres sprzed islamizacji Indonezji.

 

Źródło: www.archnews.co.uk, www.thejakartaglobe.com