Wrocław/25. rocznica powstania Solidarności Walczącej

11.6.Wrocław (PAP) - Wystawę "Solidarność Walcząca 1982-1990. Wolni i Solidarni" otwarto w poniedziałek we wrocławskim Muzeum Miejskim. Poprzedza ona obchody 25-lecia Solidarności Walczącej (SW). Oficjalna inauguracja obchodów, które potrwają 4 dni, w Warszawie i we Wrocławiu, zaplanowana jest na 14 czerwca.



Wystawa "Wolni i Solidarni", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Miejskim, poświęcona jest historii działalności Solidarności Walczącej. "Jest to wystawa poglądowa, mająca na celu zapoznanie odwiedzających z najważniejszymi postulatami SW oraz z historią jej działalności, a przede wszystkim z ludźmi, którzy ją tworzyli"- powiedział PAP organizator wystawy, Edward Woltański.



Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Woltańskiego oraz innych działaczy SW. "Można zobaczyć fotografie obrazujące akcje członków SW na ulicach Wrocławia, dokumenty, sztandary, emblematy SW, a także materiały do podsłuchu, powielacze i elementy przenośnej drukarni oraz wiele innych pamiątek, które stanowią świadectwo naszej historii" - powiedział Woltański.



Na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, główny organizator obchodów prof. Andrzej Kisielewicz zapowiedział, że uroczyste obchody rozpoczną się 14 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu z udziałem marszałka Ludwika Dorna. W dniach 14-15 czerwca odbędzie się współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej międzynarodowa konferencja "Wolni i Solidarni" poświęcona historii Solidarności Walczącej.



15 czerwca prezydent Lech Kaczyński, który objął patronat honorowy nad uroczystościami, ma przyjąć uczestników konferencji w Pałacu Prezydenckim. "Spotkanie połączone będzie z odznaczeniem grupy najbardziej zasłużonych działaczy Solidarności Walczącej" - poinformował Kisielewicz.



Organizatorzy zapowiedzieli, że wrocławskiej części obchodów towarzyszyć będą m.in. imprezy kulturalno-informacyjne na Rynku. "Przygotowaliśmy również inscenizację +zadymy+ na Placu Wolności oraz specjalny koncert +Zegar+ w Tatrze Polskim" - mówił Kisielewicz.



Uroczystości we Wrocławiu zakończy koncert rockowy na Wyspie Słodowej "wRock for Freedom". "W imprezie +Wolni i Solidarni+ zagrają Lech Janerka, Soyka, Maleńczuk, czyli ci, którzy tworzyli w tamtych pamiętnych czasach, oraz młodzi wykonawcy, którzy w sposób nowoczesny kontemplują te same wartości. Na scenie zagoszczą m.in. Fisz, Vavamuffin, Habakuk" - zapowiedział dyrektor artystyczny, Krzysztof Jakubczak.



Jakubczak tłumaczył, że organizatorom koncertu przyświecała idea przyciągnięcia jak najszerszej publiczności, w szczególności młodzieży. "Pragniemy, by młodzi ludzie dowiedzieli się o istnieniu Solidarności Walczącej, którą w latach 80. tworzyli ich rówieśnicy, oraz zrozumieli, jakie ideały chcieliśmy i wciąż chcemy przekazywać" - zaznaczył.



Koncert "Wolni i Solidarni", jak powiedział Jakubczak, jest dedykowany Białorusi, Czeczenii, Kubie i Tybetowi. "Ponadto część pieniędzy z koncertu zostanie przeznaczona na wsparcie młodych niezależnych muzyków z Białorusi" - poinformował PAP Jakubczak.



Na obchody ma przyjechać wielu zagranicznych gości, w tym dysydenci z Rosji i innych krajów postsowieckich. "Współpraca SW z opozycjonistami w ZSSR to zupełnie nieznana karta historii. Do Polski przyjadą ci, którzy pisali o Solidarności i wzorowali się na jej organizacji. W tym przypadku hasło za naszą i waszą wolność stały się rzeczywistością" - podkreślił jeden z organizatorów.



Solidarność Walcząca, podziemna organizacja niepodległościowa, została założona w czasie stanu wojennego, w połowie roku 1982, przez Kornela Morawieckiego. Żądała pełnej niepodległości Polski i wolności dla narodów opanowanych przez komunizm. W szczytowym momencie działalności skupiała ok. 2 tys. osób. Nawiązywała do tradycji Armii Krajowej, posiadała własny sztandar, podziemną pocztę i przysięgę, a jej znakiem było litery SW ułożone w kotwicę. Jej członkowie wywodzili się ze środowiska akademickiego. Zarzucano im nadmierny radykalizm i brak realizmu.



Dążąc do całkowitej niepodległości SW zbojkotowała obrady Okrągłego Stołu, stała w opozycji do poglądów Lecha Wałęsy. Swoją działalność zakończyła w połowie lat 90. (PAP)


Inne doniesienia prasowe: