Świętokrzyskie/ Rocznica lokacji Krakowa w Koperni koło Pińczowa

29.5.Kielce (PAP) – Obelisk upamiętniający 750-lecie lokacji Krakowa zostanie odsłonięty w sobotę we wsi Kopernia koło Pińczowa (Świętokrzyskie). 5 czerwca 1257, podczas wiecu na błoniach Koperni, książę Bolesław Wstydliwy dokonał lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.



Jak poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Pińczów Iwona Senderowska, dwudniowe obchody rocznicy pod hasłem "U nas Kraków lokowano..." rozpocznie w sobotę w Pińczowie seminarium naukowe z udziałem prof. Jerzego Wyrozumskiego, prof. Ireneusza Bobrowskiego i regionalisty Andrzeja Dziubińskiego. Otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Ślady Pińczowa w Krakowie”. Po godz. 15 w Koperni zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający nadanie w tej wsi Aktu Lokacyjnego dla Miasta Krakowa.



W niedzielę na koperniańskich błoniach nad Nidą odbędzie się nadanie Aktu Lokacyjnego dla Miasta Krakowa - rekonstrukcja wiecu z 1257 roku. Dokument odczyta burmistrz Pińczowa, który przekaże go na ręce prezydenta Krakowa.



Tego dnia odbędzie się jarmark średniowieczny zatytułowany "Nie od razu Kraków zbudowano". W programie znalazły się m.in. pokazy walk, rzemiosł, konkursy rycerskie, spektakl opowiadający o fachu katowskim, inscenizacja procesu o czary, pokaz tortur i egzekucji, występy trubadurów i zespołów tańców średniowiecznych, połykaczy ognia.



Rzeczniczka dodała, że od kilku dni w Pińczowie oraz okolicznych miejscowościach spotkać można herolda, który w asyście dwóch doboszy, zaprasza na niedzielny "wielki wiec do Koperni".



Książę Bolesław Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona Kinga w dniu 5 czerwca 1257 nadali Krakowowi lokację na prawie magdeburskim. Odbyło się to podczas wiecu z udziałem rycerstwa i dostojników na błoniach koło Koperni. Intencją władcy było dopomożenie Krakowowi w szybkiej odbudowie po niszczycielskim najeździe tatarskim w 1241 roku. Miasto otrzymało nowoczesne prawo i nowy kształt urbanistyczny.



"Zamierzając przeto założyć miasto w Krakowie i zgromadzić tu ludzi z rożnych stron świata, wpajamy mocno w uszy każdemu z osobna, tak współczesnym, jak i przyszłym, że my - Bolesław z bożej łaski, książę Krakowa i Sandomierza, razem z dostojną matką naszą Grzymisławą, i szlachetną małżonką naszą Kunegundą, miasto to zakładamy na tym samym prawie, na jakim założone zostało miasto Wrocław(...)" - głosi fragment napisanego po łacinie Aktu Lokacyjnego, który znajduje się w Archiwum Państwowym w Krakowie.



Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim trwać będą w tym mieście od 1 do 10 czerwca.(PAP)


Inne doniesienia prasowe:

a