31.5. Warszawa (PAP) - Archeolodzy odkryli w południowym Meksyku, w jeziorze powstałym w kraterze wygasłego wulkanu, drewniane berła w kształcie piorunów złożone w ofierze Tlalocowi, azteckiemu bogu deszczu i błyskawic – donosi serwis internetowy YahooNews.
Berła zostały odnalezione, wraz z pojemnikami na kadzidła i nożami z obsydianu, w trakcie podwodnych prac archeologicznych, prowadzonych w bliźniaczych jeziorach Słońca i Księżyca w kraterach wygasłego wulkanu Nevado de Toluca o wysokości 4690 metrów n.p.m.
Eksperci będą przeprowadzać jeszcze testy dla określenia wieku znaleziska, ale odkryte przedmioty odpowiadają opisom azteckiego kultu Tlaloca, sporządzonym przez hiszpańskich konkwistadorów po podboju kraju Azteków w 1521 roku.
Berła w kształcie piorunów używane były przez azteckich kapłanów w trakcie rytuałów związanych z kultem Tlaloca.
Prace badawcze są prowadzone przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku. Jak wyjaśnił Stanisław Iwaniszewski, profesor archeologii w tym Instytucie, aztecka ikonografia ściśle wiąże Tlaloca z piorunami i błyskawicami.
Berła w kształcie błyskawic wrzucane były do jeziora, by sprowadzić deszczowe burze, a kadzidła palone w trakcie ceremonii miały formować symboliczne chmury. W trakcie obrzędu kapłani ranili się ostrymi kolcami kaktusa, aby krew dodała mocy rytuałowi.
Jak poinformował Luis Alberto Martos, dyrektor badań archeologicznych w Instytucie, w wodach jeziora naukowcy odnaleźli wcześniej inne artefakty, wskazujące na początek rytualnego wykorzystania jeziora już 100 lat p.n.e., na długo przed osiedleniem Azteków na tym terenie w 1325 r. (PAP)