W Iranie odkryto urnę pogrzebową mającą 5000 lat

Wykopaliska prowadzone na historycznym wzgórzu Qoli Darvish w środkowo- zachodnim Iranie doprowadziły do odkrycia urny pogrzebowej sprzed 5000 lat - donosi serwis internetowy Persian Journal.

Urna była ukryta pod podłogą pomieszczenia pochodzącego z epoki brązu i zawierała szczątki dziecka. Naukowcy po zbadaniu szkieletu są przekonani, że dziecko zmarło w wieku 11 miesięcy.

Wzgórze Qoli Darvish jest położone na trasie autostrady z Qom - stolicy stanu o tej samej nazwie - do Jamkaran. Pierwotna wysokość wzgórza wynosiła ok. 30 metrów, obecnie została zredukowana do 6 metrów.

"Większa część tego historycznego stanowiska została zdewastowana przez budowę autostrady, ale mimo to udało się, w trakcie naszych archeologicznych poszukiwań, w górnych warstwach wzgórza odkryć pomieszczenie, a pod nim urnę pogrzebową" - powiedział Siamak Sarlak, szef zespołu naukowców pracującego na wzgórzu.

Ciało dziecka przed złożeniem do urny, zapieczętowaniem jej i pogrzebaniem, zostało pokryte ochrą. "Dzięki temu szkielet pozostał w stanie niemal nienaruszonym" - dodał Sarlak, wyjaśniając szczegóły metody pochówku, rozpowszechnionej na terenie tej części obecnego Iranu, od szóstego do trzeciego tysiąclecia p.n.e.

Zdaniem naukowca "w owym czasie bardzo często ciała dzieci nie były grzebane na cmentarzach. Były one składane do urn pogrzebowych, a pochówek odbywał się na terenie domu".

Urna w Qoli Darvish została odkryta w wykopie o wymiarach 3 metry na 3 metry. Archeolodzy są przekonani, że zwiększając rozmiar wykopu, mogą odkryć kolejne urny w pozostałościach ludzkich siedzib na tym historycznym stanowisku.

Źródło:
PAP


Inne doniesienia prasowe: