Uniwersytet Jagielloński patronem Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Uniwersytet Jagielloński obejmie patronatem naukowym działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt poinformował, że obie instytucje podpisały w tej sprawie porozumienie.

Andrzej Kacorzyk z muzeum poinformował, że patronat naukowy oznacza przede wszystkim, że Centrum będzie korzystało z kadry uniwersyteckiej. Zgodnie z porozumieniem, muzeum i uniwersytet będą też prowadziły wspólne badania nad historią Auschwitz i holokaustem.

Kacorzyk dodał, że w przyszłości istnieje możliwość włączenia kursów organizowanych przez Centrum do programu studiów uniwersytetu. Muzeum będzie też sprawowało opiekę nad doktorantami, którzy zajmą się tematyką Auschwitz, holokaustu i ludobójstwa.

Koordynacją działalności UJ zajmował się będzie instytut europeistyki.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście formalnie powołał do życia pod koniec maja minister kultury. Akt założycielski podpisało już ponad 150 byłych więźniów Auschwitz, w tym profesor Władysław Bartoszewski, francuska Żydówka Simone Veil, noblista Elie Wiesel i Henryk Mandelbaum, ostatni żyjący w Polsce członek Sonderkommando, grupy więźniów zmuszanej przez Niemców do pracy przy zagładzie w komorach gazowych i krematoriach.

W akcie założycielskim byli więźniowie proszą historyków, naukowców, nauczycieli i wychowawców, by przekazywali pamięć o ofiarach KL Auschwitz i holokaustu, pogłębiali zrozumienie mechanizmów nienawiści i pogardy, a także, by dostrzegali nowe zagrożenia i zapobiegali im rozwijając dialog i współpracę.

Centrum docelowo będzie się mieściło w budynku tak zwanego Starego Teatru, w bezpośredniej bliskości obozu. Obiekt należy do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prace adaptacyjne jeszcze się nie rozpoczęły. Na przeszkodzie stoi brak miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego. Projekt został skierowany do konsultacji do MSWiA. To ostatni etap procedury przed uchwaleniem przez oświęcimską radę miejską.

Centrum ma ściśle współpracować z jerozolimskim Yad Vashem i waszyngtońskim Holocaust Memorial.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później i stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do byłego obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło:
PAP


Inne doniesienia prasowe: