66. rocznica deportacji św. Maksymiliana Kolbego do KL Auschwitz

25.5.Oświęcim (PAP) Franciszkanie upamiętnią

przypadającą w poniedziałek 66. rocznicę deportacji świętego Maksymiliana Kolbego do niemieckiego obozu Auschwitz. Tego dnia spotkają się w byłym obozie na modlitwie w intencji zakonnika, a także wszystkich ofiar II wojny światowej.



Na budynku szkoły w podoświęcimskich Harmężach odsłonięta zostanie także tablica upamiętniająca założenie 8 grudnia 1941 roku podobozu Harmense, gdzie pracował niewolniczo ojciec Kolbe.



W najbliższą sobotę natomiast, w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędzie się sesja edukacyjna „Moja droga do świętości – w świetle życia i działalności św. Maksymiliana”. Bartosz Bartyzel z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy muzeum Auschwitz poinformował, ze program obejmie katechezę z okazji 25 rocznicy kanonizacji ojca Maksymiliana Marii Kolbego, wykłady na temat duchowieństwa w KL Auschwitz oraz rozważania o drodze do świętości ojca Maksymiliana.



Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.



Maksymilian Kolbe został deportowany do obozu Auschwitz 28 maja 1941 roku. Jako więzień został zarejestrowany następnego dnia. W obozie otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka (numer 5659), wyznaczonego na śmierć głodową.



Ojciec Kolbe zmarł po dwóch tygodniach męki, 14 sierpnia 1941 roku, w podziemiach bloku 11, jako ostatni z osadzonych. Uśmiercony został dosercowym zastrzykiem fenolu. Dokonał tego Hans Bock, kryminalista przeniesiony z obozu Sachsenhausen, w Auschwitz zarejestrowany jako więzień numer 5. W 1941 roku był starszym bloku w więźniarskim szpitalu obozowym.



Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 roku w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.



Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. (PAP)



Inne doniesienia prasowe: