Wciąż prowadzone są badania genealogiczne i genetyczne, które mają wykazać, czy czaszka znaleziona w ubiegłym roku w archikatedrze we Fromborku (warmińsko-mazurskie), jest czaszką Mikołaja Kopernika - powiedział archeolog prof. Jerzy Gąssowski.
"Prowadzone obecnie badania nie są może tak spektakularne, jak ubiegłoroczne wykopaliska we Fromborku. Gdy uzyskamy oczekiwany wynik, będzie to wielki sukces"- powiedział prof. Gąssowski.
Podkreślił, że badania genealogiczne polegają na poszukiwaniu potomków z żeńskiej linii rodziny Kopernika, a genetyczne na badaniu DNA, pobranego z czaszki i kości znalezionych we Fromborku.
Planowane są także poszukiwania szczątków wuja Kopernika ?ukasza Watzenrode. Gdyby je odnaleziono, można by porównać jego DNA z DNA czaszki astronoma.
Poszukując szczątków astronoma w pierwszym roku wykopalisk we fromborskiej katedrze w 2004 roku archeolodzy odkryli grób kanonika Andrzeja Gąsiorowskiego, zmarłego w 70 roku życia w XVIII wieku, grób nieznanego kanonika zmarłego w 45 roku życia oraz szczątki dziecka w wieku 5-7 lat.
W 2005 roku odkryto w sumie 13 grobów, wśród nich grób młodej kobiety z drugiej połowy XVII wieku, która w chwili śmierci miała od 18 do 20 lat. Na czaszkę, o której z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że należy do Kopernika, natknięto się w ostatnich dniach ubiegłorocznych prac.
Na podstawie odnalezionej przez naukowców czaszki specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Komputerowa wizualizacja została porównana z portretem astronoma, namalowanym za jego życia.
Źródło:
PAP