Podkarpacie: Niezwykłe odkrycia archeologiczne

Na Podkarpaciu odkryto studnię z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. To rewelacyjne znalezisko - nawet w skali archeologii środkowoeuropejskiej.
Profesor Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedział, że ziemia podkarpacka stała się ostatnio prawdziwym zagłębiem archeologicznym. Na innym stanowisku w Zwięczycy archeolodzy badają fragmenty osady z wczesnego neolitu. Odkryto tam ślady po tak zwanych "długich domach", w których mieszkała ówczesna społeczność, a także ceramikę, narzędzia krzemienne, a nawet pozostałości po uprawianych zbożach.

W rejonie podrzeszowskiej Zwięczycy przed 5-6 tysiącami lat osiedliła się pierwsza społeczność rolnicza na ziemiach południowo-wschodniej Polski.
Inne eksplorowane wykopalisko archeologiczne na Podkarpaciu, to pochodzące z epoki brązu, bardzo rzadkie, birytualne cmentarzysko w Monasterzu. Oznaczo to, że przeprowadzano na nim podwójny obrządek pogrzebowy. Część ludności była chowana w grobach szkieletowych, a część palona na stosie i grzebana w popielnicach.

Brązowa biżuteria, ornamentowane naczynia i inne oryginalne przedmioty - pozyskiwane z grobów szkieletowych i popielnic - trafiają do Muzeum Regionalnego w Rzeszowie. Jest tutaj stała ekspozycja archeologiczna.

Źródło:
onet.pl


Inne doniesienia prasowe:

a