Obchody 750-lecia lokacji Krakowa

31.5.Kraków (PAP) - Ponad 60 wydarzeń zaplanowano między 1 a 10 czerwca dla uświetnienia 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Jak podkreślał podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Majchrowski, jubileusz to nie tylko wydarzenia artystyczne; mają po nim pozostać także inwestycje.



Na obchody zaproszono ponad 900 gości z kraju i świata. Nie przyjedzie na nie ani premier ani prezydent RP. Wizytę potwierdzili natomiast prezydenci innych polskich miast m.in. Wrocławia i Gdańska.



Będą także przedstawiciele większości miast bliźniaczych, partnerskich i współpracujących z Krakowem m.in. Bratysławy, Fezu, Florencji, Innsbrucku, Lipska, Lwowa, Norymbergi, Mediolanu, Orleanu, Wiednia, Wilna, Sankt Petersburga i Moskwy.



Uroczysta inauguracja obchodów nastąpi w piątek wieczorem na krakowskim Rynku, a tuż po niej publiczność usłyszy premierowe wykonanie kantaty „Zakochani w Krakowie” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.



Gwiazdą obchodów będzie włoski kompozytor, laureat Oskara Ennio Morricone. 7 czerwca poprowadzi on orkiestrę Roma Sinfonietta, która wykona zainspirowaną poematem Karola Wojtyły kantatę "Pieśń o Bogu ukrytym". W drugiej części koncertu zabrzmią najbardziej znane kompozycje Morricone do filmów.



Podczas plenerowych koncertów na Rynku Głównym dojdzie m.in. do kabaretowego pojedynku "Kraków kontra reszta świata", Tomasz Stańko zaprezentuje nowy projekt stworzony we współpracy z twórcami muzyki klubowej i hip-hopu, a krakowscy artyści zaśpiewają największe przeboje Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, Andrzeja Zauchy i Anny Szałapak.



Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Operą Krakowską przygotowuje oratorium "Cracovia est", które publiczność usłyszy 5 czerwca. Podczas jubileuszu wykonana zostanie suita "Planety" Gustava Holsta, odbędzie się Bal Krakowsko-Wiedeński i "Noc teatrów". Na zakończenie zabrzmi też koncert „Beatus Vir” Henryka Mikołaja Góreckiego i "Koncert na dzwony" Marka Stachowskiego.



Podczas kulminacji obchodów jubileuszu odbędą się także: Wielka Parada Smoków, Uczta krakowska, podczas której można będzie spróbować staropolskich przysmaków i zjeść jubileuszową „zupę na dukatach”, Zjazd Jubileuszowy Bractw Kurkowych, Mistrzostwa Polski DJ'ów. Zaprezentowane zostanie wielkie murale – graffiti nawiązujące do najważniejszych wydarzeń w historii miasta.



5 czerwca, dokładnie w rocznicę lokacji, w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. Tego dnia zaplanowano także uroczystą sesję Rady Miasta Krakowa.



Jak podkreślał podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Majchrowski, jubileusz to nie tylko wydarzenia artystyczne. Władze miasta chcą, by pozostały po nim także inwestycje.



W najbliższych dniach zaplanowano m.in. otwarcie pawilonu wystawowo-informacyjnego „Wyspiański 2000”, oddanie do użytku przebudowanego Małego Rynku, odbudowanego Zajazdu Kościuszkowskiego i przebudowanego Dworu Czeczów. Niektóre inwestycje, choć nie związane z jubileuszem, jak budowa estakady nad Rondem Polsadu także zostaną ukończone w najbliższych dniach.



Z racji jubileuszu w Krakowie uruchomionych zostanie pięć specjalnych linii tramwajowych i dwie autobusowe kursujące wieczorem, by ułatwić dojazd mieszkańcom do domu po koncertach.



Lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, której dokonał 5 czerwca 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy, nie należy mylić z założeniem miasta. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z ok. 966 r., z relacji średniowiecznego historyka Ibrahima ibn Jakuba. Dzięki lokacji na prawie magdeburskim miasto uzyskało nowe regulacje w samorządzie, sądownictwie, handlu i układzie urbanistycznym. Zgodnie z książęcym rozkazem, wytyczono rynek i większość parceli pod domy, oznaczono ulice. (PAP)



Inne doniesienia prasowe: