12.6.Warszawa (PAP) – Archeolodzy prowadzący wykopaliska w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach odkryli w jednym z grobowców cztery posągi grobowe, będące najstarszym znaleziskiem tego typu – donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Odkrycia dokonano na stanowisku w wiosce Liangdai w pobliżu miasta Hancheng, gdzie prace wykopaliskowe prowadzone są przez naukowców z Instytutu Archeologii prowincji Shaanxi od 2005 r.
W grobowcu pochodzącym z czasów Dynastii Czou (ok.1046-221 r. p.n.e.) znajdowały się – ustawione w rogach – cztery posągi grobowe, niegdyś drewniane, o wysokości około 80 centymetrów każdy.
Zdaniem ekspertów, znalezisko może być starsze co najmniej o 500 lat od posągów słynnej armii z terakoty w grobowcu pierwszego cesarza Chin Cin Szy Huang-ti z Dynastii Cin (221-206 r. p.n.e.).
Drewno posągów w dużym stopniu uległo zniszczeniu i są one teraz w znacznej części gliniane. Eksperci rozważają wypełnienie braków i wzmocnienie znaleziska przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii.
Posągi grobowe, najczęściej o ludzkich kształtach, wykonywane z drewna, ziemi, terakoty lub kamienia, były w starożytności chowane w ziemi wraz ze zmarłymi, zastępując ofiary z żywych ludzi.
W trakcie wykopalisk na stanowisku Liangdai archeolodzy wydobyli już wcześniej wiele cennych reliktów starożytności, w tym przedmioty ze złota, miedzi, jadeitu i żelaza. (PAP)