O Powstaniach Śląskich trzeba Polakom przypominać - uważają organizatorzy konferencji naukowej z okazji 85. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski. Powstania Śląskie to jedno z niewielu polskich zrywów narodowych, które zakończyły się sukcesem.
"Zorganizowaliśmy tę konferencję po to, aby przypomnieć o tym wielkim wydarzeniu, które miało miejsce 85 lat temu. Chcieliśmy uświadomić ludziom, że to było wydarzenie nie tylko o znaczeniu lokalnym, nie tylko dla Śląska, ale było to jedno z najważniejszych wydarzeń w międzywojennej historii Polski" - powiedział inicjator konferencji senator Bronisław Korfanty.
Dodał, że Polska, wraz ze Śląskiem zyskała wysoko rozwinięty przemysł. W tamtym okresie był to dla polskiej gospodarki przełom.
Jak powiedział marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wbrew opinii panującej w społeczeństwie, Powstania Śląskie nie były wywołane odgórnie przez ówczesne władze Polski, które chciały przyłączenia Śląska, mimo przegranego plebiscytu. Marszałek Senatu objął konferencję honorowym patronatem.
"Głównym powodem powstań była decyzja Ślązaków. Państwo polskie w miarę możliwości wspierało te powstania, ale to nie oznacza, że z zewnątrz Polska narzucała ten kierunek, którym poszedł Górny Śląsk" - tłumaczył Borusewicz.
Według jednego z referentów, dr hab. Zygmunta Woźniczki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Powstania Śląskie to przykład sukcesu, przykład udanego zrywu narodowego, jakich w polskiej historii jest niewiele.
Wtorkowa konferencja została zorganizowana dla parlamentarzystów przez senacką Komisję Emigracji i ?ączności z Polakami za Granicą z inicjatywy senatora Bronisława Korfantego. Jako prelegenci zaproszeni zostali historycy, specjalizujący się w zagadnieniach związanych ze Śląskiem. Jak powiedział PAP Korfanty, za tydzień, podczas głównych obchodów rocznicy powrotu Śląska do Polski, w Katowicach zorganizowana zostanie analogiczna konferencja przeznaczona dla mieszkańców Śląska.
Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło 16 sierpnia a zakończyło się 26 sierpnia 1919 r. stłumione przez Niemców. Drugie Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a zakończyło się 25 sierpnia 1920 na rozkaz dowództwa. W jego wyniku policję niemiecką zastąpiono mieszaną polsko-niemiecką policją plebiscytową. Trzecie Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. po marcowym plebiscycie, w wyniku którego Komisja Międzysojusznicza wysunęła projekt przyznania Niemcom prawie całego obszaru plebiscytowego.
Przywódcą III powstania był Wojciech Korfanty. Powstańcy opanowali prawie cały obszar plebiscytowy, największa bitwa rozegrała się w rejonie Góry Św. Anny. W wyniku III Powstania Śląskiego Rada Ambasadorów podjęłą decyzję o korzystniejszytm dla Polski podziale Górnego Śląska. PAP