IPN postawił zarzuty byłemu sekretarzowi PZPR

Zarzut zbrodni komunistycznej, polegającej na udziale od 27 marca 1981 r. do 12 grudnia 1981 r. w związku przestępczym o charakterze zbrojnym postawił Instytut Pamięci Narodowej b. I sekretarzowi PZPR Stanisławowi Kani.
Poinformowała naczelniczka pionu śledczego IPN w Katowicach Ewa Koj.

Po złożeniu wyjaśnień w warszawskim IPN Kania powiedział dziennikarzom, że nie przyznaje się do winy. Za zarzucone mu przestępstwo grozi do pięciu lat więzienia. "Odszedłem z funkcji w PZPR w październiku 1981 r., a wtedy stanu wojennego jeszcze nie było" - mówił Kania dziennikarzom. Oświadczył, że nie czuje się winny udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, co mu zarzucono, i że istnieje wiele dowodów na to, by potwierdzić, że przeciwdziałał - i to skutecznie - radzieckiej interwencji.

Spytany czy jego zdaniem stan wojenny wprowadzono w Polsce legalnie (przekroczenie uprawnień przy jego wprowadzeniu to jedna z podstaw zarzutów dla członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego), Kania odparł, że o to będą się spierać konstytucjonaliści. "Należy raczej zastanowić się, czy wprowadzono go zasadnie" - dodał.

Warszawski IPN nie komentuje zarzutów postawionych Kani. Jak powiedział PAP Andrzej Arseniuk z wydziału prasowego IPN, wszelkich wypowiedzi w tej sprawie udziela szefowa pionu śledczego katowickiego oddziału IPN, prok. Ewa Koj. W ciągu dnia ma się też ukazać komunikat w tej sprawie.

Według poniedziałkowej "Gazety Wyborczej" w sprawie wprowadzenia stanu wojennego IPN ma też przesłuchać m.in. członka WRON, gen. Czesława Kiszczaka.

Wcześniej zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznej przy wprowadzeniu stanu wojennego, dotyczące m.in. kierowania i udziału w "zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym" przedstawiono już szefowi i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) - generałom Wojciechowi Jaruzelskiemu, Florianowi Siwickiemu i Tadeuszowi Tuczapskiemu.

Według IPN, gen. Jaruzelski miał również podżegać członków Rady Państwa, która formalnie wprowadziła stan wojenny, do przekroczenia uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym.

Źródło:
onet.pl


Inne doniesienia prasowe:

a