Greccy archeolodzy poinformowali w niedzielę, że w starożytnej Pelli w północnej Grecji, miejscu urodzenia Aleksandra Wielkiego (356-323 p.n.e.), odkryli największy antyczny grób podziemny.
Ośmiokomorowy grób, bogato zdobiony polichromowanymi płaskorzeźbami, powstał w okresie hellenistycznym między III a II w. p.n.e. Wykonano go niewątpliwie dla rodziny arystokratycznej.
Według naczelnego archeologa w Pelli Marii Akamati, grób prezentuje nieznany dotąd styl architektoniczny, którego cechą charakterystyczną jest długie wejście arkadowe i mnogość komór grobowych. Spośród grobów dotychczas odkrytych w Grecji największy miał trzy komory.
Doskonale zachowane stele grobowe (kamienie nagrobne) z imionami właścicieli i bogata zawartość grobów - biżuteria, miedziane monety, ceramiczne wazy - skłaniają archeologów do wniosku, że grób należał do rodu arystokratycznego. Uczeni badają obecnie napisy na stelach grobowych, by dowiedzieć się nieco więcej o pochowanych zmarłych.
Zdaniem Akamati w grobie było pochowanych co najmniej osiem osób, ale prawdopodobnie był on kilkakrotnie plądrowany przez wieki.
Starożytna Pella należała do królestwa macedońskiego, którego władcą był Filip Macedoński, a następnie jego syn Aleksander nazwany Wielkim.
Źródło:
PAP