Fragmenty starożytnej cytadeli odkryte w Bangladeszu

Archeolodzy odkryli w Wari w Bangladeszu fragment ufortyfikowanej cytadeli, pochodzącej z 450 r. p.n.e., stanowiącej ochronę starożytnego szlaku handlowego.

Na stanowisku, znajdującym się ok. 85 km na północny-wschód od Dakki, stolicy kraju, archeolodzy odsłonili fosę otaczającą cytadelę, a także odcinek drogi.

�Odkryta cytadela, oraz znalezione w dużej liczbie przedmioty pomogą poznać szczegóły z historii Indii" - powiedział Sufi Mostafizur Rahman, szef wydziału archeologii na Uniwersytecie Jahangirnagar koło Dakki.

Naukowcy są przekonani, że dalsze prace doprowadzą do odkrycia lokalnego pałacu. Obszar odkryty do tej pory ma wymiary 600 na 600 metrów.

Wśród przedmiotów odkrytych w Wari są metalowe monety, rylce, pociski z terakoty, naczynia, młotki kamienne i obręcze. Ornamenty na niektórych przedmiotach świadczą o znaczącej roli buddyzmu w życiu starożytnych ośrodków miejskich. Przeprowadzone testy umożliwiły datowanie znaleziska na 450 r. p.n.e.

Zdaniem Sufi M. Rahmana, odkryta cytadela stanowi fragment spuścizny cywilizacji rozwiniętej w dolinach Indusu i Gangesu w okresie 2700-700 roku p.n.e.

W wioskach Wari i pobliskiej Bateswar archeolodzy odkryli ostatnio pozostałości osady z epoki brązu sprzed 4000 lat, uważane za najwcześniejsze ślady osadnictwa w regionie.

Źródło:
PAP


Inne doniesienia prasowe: